Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Listopad pełen wrażeń


          Miesiąc listopad w klasach pierwszych przebiegał pod znakiem wielu ciekawych wydarzeń. 08.11.2018 r. pierwszoklasiści wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast 09.11.2018 r. wraz z całą społecznością szkolną odśpiewali hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.
         Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce w listopadzie była wycieczka do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży. Tam pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem oraz dowiedzieli się, jak stać się pełnoprawnym czytelnikiem biblioteki. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały także piękne zakładki do książek. W tym samym dniu, podczas spaceru po rzeszowskim rynku, uczniowie poznali najciekawsze elementy architektury miasta.    
         Listopad był także miesiącem pamięci o zmarłych. Uczniowie klas pierwszych pamiętali o tym i nawiedzili najstarszą nekropolię w mieście - Stary Cmentarz w Rzeszowie. Dzieci w skupieniu słuchały historii zasłużonych dla miasta Rzeszowa, którzy spoczęli na tym cmentarzu, zapaliły znicze i w zadumie przeszły alejkami cmentarza.
        14.11.2018 r. odbyła się kolejna lekcja umuzykalniająca, którą poprowadzili nauczyciele ze szkoły muzycznej Yamaha. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się tym razem z tańcami dworskimi i szkockimi. Nauczyciele – tancerze podjęli próbę nauki podstaw tych tańców. Było wiele śmiechu i radości.
        19.11.2018 r. przedszkolaki oraz pierwszoklasiści wzięli udział w międzyklasowym konkursie poezji patriotycznej pt.”Piękna nasza Polska cała”. Dzieci przygotowały okolicznościowe wiersze i piosenki o  ematyce patriotycznej, które zaprezentowały przed rówieśnikami i członkami jury. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
        21.11.2018 r. pierwszoklasistów odwiedziła przedstawicielka Akademii Nauki, która przeprowadziła niezwykle ciekawe pokaz fizyczno-chemiczny z cyklu” Fizyka dla smyka”. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyglądały się pokazom i również chętnie pełniły role pomocników, podczas wykonywania doświadczeń i eksperymentów.
        26.11.2018 r. dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w teatrzyku kukiełkowym pt. „Kozucha kłamczucha”. Była to ciekawa i barwna opowieść o przygodach tytułowej bohaterki. Prezentacja ta dostarczyła wielu cennych wskazówek, jak postępować w życiu, by nie narobić sobie kłopotów, mieć przyjaciół i być szczęśliwym.
        Pod koniec miesiąca, tj. 28.11.2018 r. uczniowie klas pierwszych obchodzili andrzejki. W tym dniu dzieci zapoznały się z genezą powstania  tego ludowego obyczaju, wzięły także udział w wielu wspólnych grach, zabawach i wróżbach. Pierwszoklasiści chętnie losowali karteczki z nazwami przyszłego zawodu, przekłuwali papierowe serca, by dowiedzieć się, jak będzie miała lub miał na  mię przyszła/y mąż/żona. Dzieci chętnie konkurowały ze sobą podczas prowadzonych konkursów. Były tańce z balonikiem i na gazecie, gry i zabawy z kostką, ruletka z marzeniami oraz wiele innych zabaw, które zachęcały dzieci do współpracy i zdrowej rywalizacji. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa. Ponadto klasa 1a w listopadzie obchodziła międzynarodowy Dzień zdrowego śniadania. Dzieci przygotowywały zdrowe i pożywne kanapki. Inicjatywa ta miała przede wszystkim utwierdzić uczniów w przekonaniu, iż warto jeść zdrowe śniadanie, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
        Klasa 1b kontynuowała warsztaty kulinarne. Dzieci przygotowywały owocowe szaszłyki i ciasteczka maślane. Uczniowie zostali zapoznani również z wartościami odżywczymi poszczególnych produktów, wykorzystanych do przygotowania smakołyków. Podczas cyklu zajęć „Doświadczenia Pierwszoklasisty” dzieci wykonały model wulkanu i stworzyły lawę za pomocą dostępnych produktów spożywczych, poznały właściwości tlenu, dwutlenku węgla i drożdży.         
        Uczniowie przeprowadzili doświadczenie pt.: „Jak napompować balon bez dmuchania”, a także pogłębili wiedzę na temat ciał stałych, cieczy i gazów. Zapoznali się również z właściwościami cieczy, a wiedzę tą wykorzystali podczas malowania wzorów na mleku za pomocą płynu do mycia naczyń i barwników spożywczych. Uczniowie klasy 1c również wykazali się wielką inicjatywą i zorganizowali wewnątrzklasowy konkurs plastyczny pt.”Jesienny krajobraz”. Konkurs ten służył rozwijaniu i kształtowaniu wrażliwości estetycznej, inwencji twórczej, kreatywności oraz wzbudzał zainteresowanie różnymi technikami plastycznymi.


>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<
Opracowanie:
wychowawcy klas pierwszych