Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Ścieżka przyrodnicza im. Władysława Szafera


        
        W dniu 19 października 2017 roku uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej.
Celem tej wycieczki było zapoznanie uczniów z przystankami ścieżki im. Władysława Szafera znajdującej się w Rzeszowie. Prezentuje ona na terenie miasta świat roślin i zwierząt, zachęca do obserwacji i umożliwia kontakt z przyrodą. Pogoda nam sprzyjała, było słonecznie i ciepło w tym dniu. Wcześniej uczniowie z klasy V przygotowali opis poszczególnych ścieżek.
        Wycieczkę rozpoczęliśmy od przystanku 1, którym jest Stary Cmentarz przy ul. Targowej. Jest to najstarsza rzeszowska nekropolia, interesująca nie tylko ze względu na zabytkowe nagrobki, lecz także z uwagi na występującą tu faunę i florę. Uczniowie zapalili świece na kilku  nagrobkach.
        Przystankiem 2 były Olszynki. Ten przystanek poświęcony jest profesorowi Władysławowi Szaferowi wybitnemu naukowcowi, przyrodnikowi oraz obrońcy przyrody od lat związanemu z terenami Rzeszowa i okolic.

,,Najgroźniejszym wrogiem przyrody jest ludzka głupota i bezmyślność.
Nigdy nie złożę broni i nigdy nie odłożę pióra by ratować polską przyrodę”.
                                /Władysław Szafer/

        Przystanek 3 to Park Kultury i Wypoczynku utworzony w mieście w latach 70-tych z licznymi drzewami, krzewami i ciekawymi roślinami przy alejkach parku. Poświęcony on jest ptakom, które żyją w mieście. Przystankiem 4 jest mała elektrownia wodna na Wisłoku. Przy elektrowni zbudowano w 2012 roku przepławkę umożliwiającą migrację ryb w górę i w dół rzeki. Na tym przystanku zakończyliśmy tę jesienną wycieczkę. Zwiedzanie kolejnych przystanków trasy W. Szafera m.in. Lisią Górę zostawiliśmy na kolejną wiosenna wycieczkę.


wychowawca klasy IV i V
Markowicz Dorota
Woźniak Alicja