Wycieczka w Bieszczady – czerwiec 2015

W dniu 9 czerwca 2015 uczniowie klas V i VI wyjechali na wycieczkę w Bieszczady. Około godziny 7 rano wyruszyliśmy z Rzeszowa. Pierwszym naszym punktem zwiedzania był zabytkowy gotycki kościół z XV w. w Bliznem. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Od 2003 roku wpisany na listę UNESCO ze względu na doskonale zachowaną architekturę, niezwykle bogate wyposażenie wnętrza, unikatowe polichromie o wybitnych walorach artystycznych oraz otoczenie kościoła - m.in. zespół XIX w. zabudowań plebańskich i pomnki przyrody- okazałe lipy i piękne dęby. Jadąc dalej zwiedziliśmy rezerwat przyrodniczy ,,Góra Sobień” i ruiny zamku skąd roztaczały się przepiękne widoki na zakola rzeki San. Kiedy znaleźliśmy się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaczęła się nasza górska wędrówka. Z Przełęczy Wyżna - 872m n.p.m. weszliśmy na Połoninę Wetlińską – 1228m n.p.m. gdzie znajduje się schronisko PTTK ,,Chatka Puchatka”.Wszyscy weszliśmy na szczyt, ale nie było łatwo. Nie obeszło się bez upadków, zadyszki i ogólnego zmęczenia. Warto było jednak zadać sobie trochę wysiłku, bo na szczycie zobaczyliśmy piękne panoramiczne Bieszczady. Po zejściu z Połoniny Wetlińskiej pojechaliśmy do Cisnej-Majdanu. Tam czekała na nas ostatnia atrakcja wycieczki – wąskotorowa ,,Bieszczadzka Ciuchcia”. Podczas dwugodzinnej jazdy do Balnicy i z powrotem oglądaliśmy piękne bieszczadzkie widoki - strumyki, łąki, lasy, mijaliśmy małe osady. Pogoda była piękna, dodatkowo podkreślała walory przyrody i zachęcała wszystkich do wędrówki.
   Około godziny 17 pełni wrażeń wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.
 Wychowawca klasy V
Dorota Markowicz