Andrzejki

27 listopada uczniowie klas młodszych naszej szkoły obchodzili Andrzejki.  Już od rana dzieci zostały wprowadzone w tematykę tradycji "Andrzejek", poznały najbardziej popularne wróżby i zabawy przepowiadające przyszłość. Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy. W naszej szkole dzieci wróżyły z butów, rzucały  monetą do wody, losowały kolorowe bibułki, karteczki z zawodami, ponadto odkrywały kubki, pod którymi ukryte były przedmioty symbolizujące przyszłość. Wiele radości i wrażeń dostarczyła ostatnia wróżba, czyli lanie wosku przez magiczny klucz. Z powstałych kształtów dzieci wspólnie odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Cienie woskowych figurek pobudzały fantazję i wyobraźnię uczniów. Dla najmłodszych uczestników zabawy przygotowana była jeszcze jedna atrakcja – malowanie twarzy, które dzieci bardzo lubią. Po wróżbach przyszedł czas na wspólną zabawę przy dźwiękach znanych przebojów oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszyscy bawili sie doskonale.
   Tegoroczne andrzejki były bardzo udane. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. A wróżby? – wszystko z przymrużeniem oka – przecież to tylko zabawa.

wych. kl.0A  Monika Kmieć
wych. kl.2  Joanna Kwietniowska