Yamaha – szkolne audycje muzyczne

26 listopada, kolejny już raz Szkoła Muzyczną Yamaha gościła w naszej szkole w ramach realizowanego programu audycji umuzykalniających. Tym razem muzycy przedstawili uczniom instrumenty perkusyjne. Instrumentem perkusyjnym towarzyszącym człowiekowi od zarania dziejów i należącym do najstarszych instrumentów świata jest bęben. Był on znaczący w wielu plemionach w różnych regionach świata, dzięki swojej prostocie wykonania i wielu funkcjom jakie spełniał. To właśnie dźwięki bębna przekazywały ważne informacje na odległość, przy dźwiękach bębna człowiek tańczył, świętował a także się smucił. Bęben, który pochodzi z Afryki to djembe. Jego membrana wykonana jest z koziej skóry, trzon z drzewa, zdobiony w zależności od upodobań wykonawcy. Muzycy pokazali uczniom trzy podstawowe dźwięki wydobywane z tego instrumentu poprzez różne ułożenie dłoni: bas, ton i slap.
   Kozi bęben to kolejny instrument znacznie większy od djembe. Jak sama nazwa wskazuje jego membrana wykonana jest również z koziej skóry. Dzwonki chromatyczne, ksylofon, rototom wynalazek XX wieku z regulowaną membraną to następne instrumenty, których brzmienia mogli wysłuchać uczniowie. Na końcu audycji muzycy przedstawili perkusję elektroniczną oraz cały zestaw perkusyjny w skład, którego wchodzi:
- bęben wielki, największy bęben z zestawu a jednocześnie podstawowy element zestawu perkusyjnego,
- werbel,
- tomtomy: duży, średni i mały ,
- hi-hat, to dwa stykające się równolegle talerze o różnej lub jednakowej  grubości.
   Wszyscy wysłuchali popularnych utworów z akompaniamentem perkusji podziwiając świetną koordynacje nóg i rąk perkusisty. Audycja ta bardzo podobała się uczniom i byli oni pełni muzycznych wrażeń.

nauczyciel muzyki
                                Dorota Markowicz