"Strachy na wróble” w SP 9

W maju na lekcjach techniki, uczniowie klasy V wykonywali ,,Strachy na wróble”. Było to praca grupowa - powstało 5 strachów. ,,Strach na wróble” to znany polski element na polach, w ogrodach czy sadach. To ciekawy ,,stwór”, który ma za zadanie odstraszyć ptactwo i inne małe zwierzęta, chcące sobie zrobić ,,ucztę” z naszych plonów - owoców, warzyw, nasion czy młodych roślin. Strach ma zadanie szczególne. Jak go więc zrobić aby spełniał swoją rolę? Wspólnie z nauczycielem uczniowie uzgodnili, że strachy powinny być kolorowe, wyróżniające się na tle krajobrazu, mają dawać jakieś efekty dźwiękowe oraz mieć elementy ruszające się pod wpływem wiatru czyli po prostu - strach ma straszyć !!! Materiały, z których wykonywano prace to była przede wszystkim mocna i stabilna konstrukcja drewniana. Do dekoracji stracha wykorzystano: folie, materiały tekstylne, stare ubrania, puszki aluminiowe, błyszczące płytki CD oraz inne szeleszczące ozdoby.
   Przez kilka dni strachy stanęły na szkolnym podwórku, a następnie uczniowie zabrali je na właściwe ich miejsca - pola i sady.

nauczyciel techniki
                                                            Markowicz Dorota