Wycieczka do Warszawy

W dniu 2 maja 2014 uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zwiedzanie: Centrum Nauki Kopernik, Sejmu RP i Stadionu Narodowego. O godz.2.00 autokar wyruszył spod budynku szkoły w kierunku Warszawy.
   Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Obiekt Centrum to nowoczesny budynek położony nad Wisłą o ciekawej bryle architektonicznej wybudowany w 2010 roku.  Misją Centrum Nauki Kopernik jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie każdego w samodzielnym poznawania świata oraz promowanie i popularyzacja nowoczesnej nauki. Jest to największe centrum nauki w Polsce. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Na kilku poziomach można zobaczyć wystawy stałe składające się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych. Jedną z nich jest galeria ,, Świat w ruchu”. Pokazuje ona zagadnienia związane z ruchem. Można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi. Symulowane na wystawie trzęsienie ziemi ma siłę porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce. Można też zobaczyć inne ciekawe instalacje. Dużym  powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze. ,,Człowiek i środowisko”- kolejna galeria, skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Symbolem galerii jest rzeźba ze sklejki wzorowana na rzeźbie ,,Myśliciel” Auguste'a Rodina. ,,Korzenie cywilizacji” - galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki. W galerii ,,Strefa światła” zobaczymy zagadnienia związane ze światłem. Przy wejściu głównym znajduje się interaktywny robot, a w głównym holu zainstalowane jest wahadło Foucaulta.
   Po trzech godzinach zwiedzania Centrum pojechaliśmy do Sejmu RP, aby zobaczyć obiekt i główną salę obrad. Ze względu na trwające obrady nasza wizyta w Sejmie trwała krótko. Następnie w drodze na obiad zatrzymaliśmy się na Placu Zamkowym, aby zobaczyć Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski.
   Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Należy przyznać, że ten nowoczesny obiekt sportowy zrobił na nas bardzo duże wrażenie. Został on wybudowany w latach 2008-2011. Podczas imprez sportowych stadion jest w stanie pomieścić na trybunach ponad 58 tysięcy kibiców, zaś w czasie imprez muzycznych do 72 tysięcy osób. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy trybuny, byliśmy w najwyższym jej punkcie skąd kibicować możemy naszej drużynie, jak również w szatni zawodników.
   Około godziny 17 pełni wrażeń wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.
wychowawca klasy IV
                                                                                    Dorota Markowicz