Dzień Europy

Z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przedstawiciele naszej szkoły (klasa IV) wraz z opiekunką Szkolnego Klubu Europejskiego panią Agnieszką Stec wybrali się na Dzień Europy. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach połączonych sił Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie 9 maja 2014 roku w Klubie Akademickim IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie.
   Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy były państwa, które wraz z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Razem z zaproszonymi gośćmi, pod patronatem ambasad i organizacji turystycznych, w formie zabaw i gier wyruszyliśmy w podróż po Europie. Nasi uczniowie aktywnie brali udział w zabawach i konkursach, dostawali za to drobne upominki, a największą wiedzą wykazała się Krystyna Paśko, która otrzymała najcenniejsze nagrody.
   Intencją organizatorów przy realizacji przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości odnośnie znaczenia Deklaracji Schumana oraz utrwalenia zwyczaju wspólnego świętowania, razem z mieszkańcami innych państw europejskich. Ważnym aspektem tegorocznych obchodów było budowanie poczucia wspólnoty, poprzez wskazanie na zmiany, które dokonały się w regionie, zwłaszcza na obszarze państw uczestniczących w rozszerzeniu UE w 2004 r. Ponadto celem imprezy było przybliżenie, usystematyzowanie wiedzy o państwach członkowskich UE. Spotkanie stanowiło także szansę na wymianę doświadczeń oraz inspirację do działalności w zakresie podejmowania inicjatyw proeuropejskich w najbliższym otoczeniu.
   Ze względu na wspomniany temat przewodni, uczestnicy proszeni byli, aby w tym dniu ubrać się w kolorach wybranej flagi z 10 państw członkowskich, które przystąpiły do UE w 2004 r. Nasza delegacja wybrała flagę Estonii i o tym kraju poczytaliśmy przed wyjazdem, aby wiedzieć o nim więcej. Dzieci na pewno już na zawsze zapamiętają o tych trzech poziomych paskach – niebieskim, czarnym i białym i o tym, z jakiego państwa pochodzi znany wszystkim SKYPE.
   Myślę, że tego typu imprezy znacznie poszerzają horyzonty uczniów i zachęcają do zdobywania wiadomości wykraczających poza obowiązkowy zakres materiału.
nauczyciel jęz. angielskiego
                                Agnieszka Stec