Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

„Cebulka” – widowisko baletowe w Filharmonii Podkarpackiej.
  
  3 kwietnia 2014r.  uczniowie klas 0, IV, V i VI udali się do Filharmonii Podkarpackiej, aby obejrzeć widowisko baletowy pt. „Cebulka”. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież ze studia baletowego Laili Arifuliny działającego przy Osiedlowym Domu Kultury ,,Nowe Miasto" w Rzeszowie oraz z Klubu Tańca Towarzyskiego ,,Dżet" z Boguchwały. Muzykę do spektaklu skomponował ormiański kompozytor Karen Khachaturian.
   Cebulek, jego rodzina i przyjaciele obdarzeni byli ludzkimi cechami. Ich przygody spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wśród widzów. Historia opowiadała o perypetiach mieszkańców królestwa,  rządzonym przez narcystycznego księcia Lemona i jego policję. Kiedy książę nakłada podatek na powietrze do oddychania,  Cebulek sprzeciwia się i wznieca bunt. Na skutek zrządzenia losu uwięziony zostaje tata Cebula, później zaś  sam Cebulek. Po wielu trudnościach tytułowy bohater zostaje uwolniony, natomiast wściekły książę Lemon zostaje pozbawionym władzy i wystrzelony z armaty.
   Na scenie można było podziwiać wspaniałe umiejętności tancerzy w różnym wieku, zadziwiała ich sprawność i talent - również talent aktorski i komiczny. Publiczność wybuchała salwami śmiechu, dopingowała Cebulka i jego przyjaciół. Śmiała się z nieudolności "pomidorowej" policji. Pomimo swojej komicznej i lekkiej formy, widowisko zawierało także morał - mówiło o tym, jak ważna jest przyjaźń, równość i dobro.
 W drodze powrotnej uczniowie kl.IV i V przeszli bulwarami nad Wisłokiem przez Park Kultury i Wypoczynku, gdzie kiedyś rosły chwasty, zboże i trawy, na których pasły się krowy. W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się kładka łącząca dwa brzegi Wisłoka kursował specyficzny prom... Krypę, bo tak nazywamy płaskodenną łódkę obsługiwał pan Stanisław Nitka, który przeprawiał na drugi brzeg Wisłoka grupki chętnych rzeszowian, trzymając się liny. Pan Stanisław – którego zwano krypiarzem z Rzeszowa, wykonywał swoją profesję od czasów przedwojennych, aż do połowy lat osiemdziesiątych. Fachem tym trudnił się również jego ojciec i dziadek, można powiedzieć cały klan Nitków – w sumie od połowy dziewiętnastego stulecia.
wych. kl.„0”
                     Monika Kmieć


klasy IV-VI
  


klasa "0"
 


kl.IV i V przy pomniku Stanisława Nitki