Spotkanie z podróżnikiem – wyprawa do Peru – Ameryka   Południowa

W dniu 6 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać relacji z podróży do Peru - jednego z państw  Ameryki Południowej. Ciekawy pokaz slajdów przedstawił uczniom pan Ryszard Stabach - założyciel grupy ,,trzask", podróżnik prowadzący pokazy fotografii, reprezentujący grupę młodych ludzi ciekawych świata i wiele po nim podróżujących.
   Peru, państwo w zachodniej części Ameryki Południowej było ich kolejną egzotyczną podróżą. Wszyscy zgromadzeni na sali z uwagą słuchali o życiu codziennym Indian - rdzennych mieszkańcach tego zakątka świata, ich życiu, budownictwie, zwyczajach, strojach, obchodzonych świętach. Można się było dowiedzieć ile jest odmian ziemniaków (około 5 tysięcy), kukurydzy (istnieje odmiana czarnej i czerwonej kukurydzy), zwyczajach żywieniowych w tej części świata  oraz w jaki sposób produkuje się chichę - najpopularniejszy napój w Peru. Z zainteresowaniem słuchano relacji z wyprawy w góry Andy na wysokość 2400m n.p.m do Machu Picchu - najlepiej zachowanego miasta Inków, które znajduje się w odległości 112km od Cuzco – miasta założonego w XIIw. przez pierwszego władcę Inków. Na fotografiach uczniowie zobaczyli też jezioro Titicaca. Jest ono najwyżej położonym jeziorem żeglownym dla dużych statków i zarazem największym jeziorem wysokogórskim na Ziemi. Znajduje się na wysokości 3812m n.p.m., a jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m (maksymalna 281m). Podróżnik opowiedział wszystkim o jego mieszkańcach - Indianach Uros, żyjących na pływających wyspach tego jeziora. Zdziwienie było niesamowite kiedy wszyscy usłyszeli, że te pływające wyspy uplecione są  z…trawy. Z trawy, która rośnie kępami na jeziorze można również  upleść piękną łódź, pływający sklep, pływającą szkołę. Trawa może być też podstawowym składnikiem pożywienia. Trzeba być tylko Indianinem Uros i mieszkać w Peru. Z uwagą słuchano i oglądano fotografie z ,,lotu ptaka”, na których widać było słynne Linie z Nazca. Do dzisiejszych czasów  nie jest wiadome kto jest ich autorem i w jakim celu je wykonano.
   Uczniowie z ciekawością wysłuchali relacji z tej podróży i być może kiedyś sami spróbują wyruszyć w daleki i ciekawy świat.

nauczyciel przyrody
                                Dorota Markowicz