Pielgrzymowanie z bł. Janem Pawłem II
Rzeszowskim Szlakiem Świętych

Pielgrzymowanie do miejsc zachowujących ślady obecności Świętych (np. grób, relikwie, miejsce męczeństwa, itp.) zawsze było wydarzeniem nadzwyczajnym i wzbudzającym głębokie przeżycia duchowe we wnętrzu pobożnego pielgrzyma. Podtrzymanie i wzmocnienie wiary, urzeczenie atmosferą nawiedzonego miejsca, przeniknięcie żarem religijnym Świętego w nim czczonego, to tylko niektóre owoce religijnego wędrowania.
   Papieżem - pielgrzymem był bł. Jan Paweł II. Podczas swoich podróży apostolskich nawiedził tyle miejsc w świecie naznaczonych obecnością Jezusa Chrystusa, Matki Zbawiciela, Apostołów i tylu Świętych Pańskich. Dodatkowo, poprzez swoje pielgrzymki i dokonywane podczas nich beatyfikacje, rozpalał kult Świętych w coraz to nowych miejscach. Jan Paweł II, jako zastępca Chrystusa na ziemi, zaszczycił swoją obecnością również Rzeszów (2 czerwca 1991). Obecność Papieża w Rzeszowie i w ogóle cały jego pontyfikat zaowocowały powstaniem w stolicy Podkarpacia wielu różnych pomników upamiętniających osobę Papieża - Polaka. Szczególnym pomnikiem Jana Pawła II jest jednak Rzeszowski Szlak Świętych. Pielgrzymowanie tym szlakiem ma charakterystyczny rys papieski z racji swej struktury i proponowanej tematyki. W praktyce oba te wątki nakładają się na siebie. Po pierwsze trasę Rzeszowskiego Szlaku Świętych wyznaczają kościoły rzeszowskie związane z osobami, które przez Jana Pawła II albo dzięki niemu, zostały beatyfikowane lub kanonizowane, a także Krzyż ofiar komunizmu przy Zamku Rzeszowskim i Ratusz Rzeszowski. Jeśli zaś chodzi o tematykę papieską Rzeszowskiego Szlaku Świętych, to jest ona ściśle związana z konkretną stacją, osobą Świętego bądź konkretnym wątkiem z nauczania Jana Pawła II.
   12 października 2012 roku pielgrzymowali: Zuzanna Wrona (IV), Mateusz Budzik (IV), Wanessa Skolik (V), Beata Gorczyca (V), Jagoda Ozga (V), Justyna Maciołek (V); Przemysław Kubicz (VI), Klaudia Wyskiel (VI), Kinga Stolarska (VI), Mateusz Wróbel (VI).

ks. Grzegorz Wolan