Wyniki ważenia tornistrów

W dniu 21.09.2012r. przeprowadzono w naszej szkole akcję ważenia plecaków. Jej celem było ustalenie rzeczywistego ciężaru tornistrów plecaków noszonych przez uczniów klas I-III. Badaniem objęto 67 ucznów. Wśród nich dokonano pomiaru masy ciała oraz ciężar plecaka. W związku z brakiem norm określających prawidłowy ciężar tornistra plecaka w stosunku do wagi dziecka przyjmuje się za właściwy ciężar plecaka nie przekraczający 10% masy ciała.
   Wyniki przeprowadzonej akcji w poszczególnych klasach przedstawiają się następująco:

Klasa Średnia wartość ciężaru ciała ucznia Średnia wartość ciężaru plecaka Norma 10% masy ciała
I 23,6kg 2,18kg 2,3kg
II 27,7kg 2,6kg 2,7kg
III 34,3kg 3,13kg 3,4kg

Jak wynika z danych w tabeli uczniowie klas I-III spełniają normę ciężaru tornistra plecaka. Należy dbać by uczniowie dla zdrowia utrzymali ten nawyk i świadomie pakowali swoje plecaki.

wych. kl.I
Zofia Herba