"Zakręć się i pomagaj"- szkolna akcja zbiórki zakrętek pomagająca chorym dzieciom

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji - zbiórce zakrętek, której celem była pomoc chorym dzieciom. Zakrętki zbierane były w każdej klasie. Chętni uczniowie przez kilka miesięcy przynosili je do szkoły. W tym roku szkolnym pomagaliśmy chorej 3 - letniej Marysi. Po zebraniu znacznej ilości zakrętek, poinformowaliśmy mamę dziewczynki, aby je odebrała.
   Marysia od urodzenia cierpi na zespół nieuleczalnych i bardzo ciężkich schorzeń. Mimo tak trudnej walki o każdy dzień, dziewczynka jest zawsze pogodna i uśmiechnięta. Wszystkie te choroby hamują jej normalny rozwój i mimo swojego wieku, dopiero zaczyna powoli stabilizować głowę, co w dużej mierze jest zasługą intensywnej rehabilitacji. W związku z tym, iż jedynie rehabilitacja daje nadzieję na poprawienie stanu zdrowia Marysi, rodzice dokładają wszelkich starań, aby zapewnić właściwe leczenie i rehabilitację swojej córce. Wszelkie wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne są bardzo drogie i ciężko jest zebrać rodzicom Marysi duże kwoty pieniędzy. Zrodził się więc pomysł zbierania zakrętek i przekazywania ich do recyklingu firmie w Myślenicach, która za 1 kilogram zakrętek płaci 1zł. Pomaga to rodzinie nieco wesprzeć finansowo leczenie. Firma za dostarczone zakrętki przelewa pieniądze na konto Marysi, które w całości są wykorzystywane na leczenie i rehabilitację.
   W czerwcu zakończyliśmy zbiórkę zakrętek w szkole, ale będziemy ją kontynuować w domu przez wakacje, aby w nowym roku szkolnym przynieść je do szkoły i kontynuować akcję.
   Podsumowując naszą akcję w szkole ,"Zakręć się i pomagaj"- wzięło w niej udział 62 uczniów ze wszystkich klas:
I     klasa     10 uczniów   -  5897 zakrętek;
II    klasa    16 uczniów  -  11831 zakrętek;
III  klasa      2 uczniów  -  2 duże worki zakrętek;
IV  klasa      5  uczniów  -  2402  zakrętki;
V    klasa     14 uczniów  -  8536  zakrętek;
VI  klasa     15 uczniów  -  28136  zakrętek  - I miejsce.

Razem zebraliśmy 102 kg zakrętek.

Najwięcej zakrętek w klasach zebrali następujący uczniowie:

kl. VI - Maciek Rudek -  5655 sztuk zakrętek;
            Natalia Migut - 5291;
            Kinga Witek -  3744;
            Karolina Szalacha - 3731;
KL.V - Mateusz Wróbel - 1555;
            Kinga Stolarska - 1334;
KL.IV- Oskar Grzyb - 904;
KL.III- Dawid Dopart - 2 duże worki zakrętek;
KL II - Michał Mazur - 3647 sztuk zakrętek;
KL.I  - Małgorzata Porada - 2441.

Pamiętamy wszyscy, że zbierając zakrętki nie tylko pomagamy młodszej koleżance MARYSI, ale także PRZYRODZIE, gdyż plastikowe zakrętki nie zaśmiecają nam otoczenia lecz trafiają do punktu skupu i są ponownie przetwarzane do użytku.

wychowawca klasy V
                                           Markowicz Dorota