Wycieczki szkolne
Wycieczka pociągiem kl.III do Krakowa- 30 maja 2012r.

30 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w  wycieczce do Krakowa, której głównym celem było zwiedzanie zabytków miasta króla Kraka.  Ciekawych miejsc do zwiedzania było mnóstwo, gdyż  prawdopodobnie  żadne inne polskie miasto nie posiada tylu zabytków i dzieł sztuki co Kraków.
   Co zwiedzili uczniowie kl III ?
Trasa turystyczna rozpoczęła się od Drogi Królewskiej – traktu przemierzanego niegdyś przez orszaki królewskie i poselstwa, które udawały się na Wawel.
-Bramę Floriańską i Barbakan z fragmentami murów obronnych, gdzie nieco dalej przy ulicy Floriańskiej, mieszkał niegdyś Jan Matejko.
-Bazylikę Mariacką – z jej wieży uczniowie wysłuchali znaną wszystkim Polakom melodię hejnału graną na cztery strony świata. We wnętrzu kościoła podziwiali największy w Europie średniowieczny ołtarz- dzieło Vita Stwosza, któremu artysta poświęcił aż 12 lat swojego życia.
-Kościół Franciszkanów, a w jego wnętrzu przepiękne witraże i polichromie zaprojektowane przez St. Wyspiańskiego- najwybitniejszego ucznia Jana Matejki oraz wyjątkowe  malowidła na ścianach pochodzące sprzed sześciu wieków.
Niewątpliwą atrakcją było Stare Miasto, Ratusz, Sukiennice, gdzie uczniowie nabyli pamiątki i gadżety związane z Krakowem. Osobliwością w zwiedzaniu okazało się Wzgórze Wawelskie. Tu trzecioklasiści podziwiali Zamek Królewski, Katedrę i słynne Dzwony Zygmunta - miejsce koronacji królów Polski oraz jedna z najsłynniejszych nekropolii. Na koniec trasy zwiedzania przypadła Smocza Jama i ziejący ogniem Smok Wawelski.
   Cała wycieczka prowadzona była śladami historycznymi w sposób chronologicznie uporządkowany, tak by uczniowie mogli przejść przez wszystkie epoki, poznać historię Polski i Krakowa oraz piękne legendy z nimi związane.

wych. kl.III
                                Zofia Herba

Wycieczka klasy II do Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu- 11 czerwca 2012r.

11 czerwca uczniowie klasy II wybrali się razem z rodzicami, ks. Katechetą i wychowawcą na wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu. W dość długą podróż wyruszyli już o 5-tej rano.
W czasie jazdy modlili się, słuchali piosenek i oglądali filmy. Po przyjeździe do Kalwarii zwiedzili Bazylikę Matki Bożej Kalwaryjskiej, uczestniczyli we Mszy świętej, która była dziękczynieniem Panu Bogu za I Komunię Świętą i oddali w opiekę Matce Bożej siebie i swoich najbliższych.
   Po smacznym obiedzie, przejeżdżając przez rodzinne miasto Jana Pawła II – Wadowice udali się do Inwałdu. Tutaj w ciągu jednej godziny z dużym zainteresowaniem mieli okazję odbyć podróż „dookoła świata” dzięki barwnej opowieści przewodnika i oglądaniu wspaniałych budowli. Pomysłowo zaprojektowane alejki prowadzą do kolejnych państw i ich cennych zabytków. W Parku Miniatur znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata. Wykonane są w skali 1:25 z wyjątkiem Bazyliki św. Piotra – 1:15 i Kompleksu Weneckiego – 1:10. Wszystkie zachwycają swoim niezwykłym pięknem. M.in. są to: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, Wieża Eiffla, Mur Chiński, Łuk Triumfalny, a także nasz Stadiom Narodowy.
   Kolejną atrakcją turystyczną był Park Dinozaurów i Rozrywki „Dinolandia”. W malowniczo położonym ogrodzie znajduje się ponad 50 eksponatów dinozaurów, a także liczne modele skamieniałości. Dzieci miały okazję zagrać w minigolfa, pojeździć na karuzeli, pokołysać się na statku pirackim, próbować znaleźć wyjścia z zielonego labiryntu, pobawić się na placu zabaw. Emocjom nie było końca. Nawet padający deszcz nie popsuł dzieciom doskonałej zabawy Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci, a ogrom towarzyszących wrażeń na długo pozostanie w ich pamięci.
wych. kl.II
Jadwiga Reizer