Spotkanie z podróżnikiem - Tanzania -Afryka

W dniu 29 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej aby wysłuchać relacji z podróży do jednego z afrykańskich państw - Tanzanii. Ciekawy pokaz slajdów przedstawiła uczniom pani Klaudia Chachura reprezentująca grupę młodych ludzi, ciekawych świata i wiele po nim podróżująca. Tanzania, państwo we wschodniej części Afryki było ich kolejną egzotyczną podróżą. Wszyscy zgromadzeni na sali z uwagą słuchali o życiu codziennym Masajów - mieszkańców tego zakątka świata, o ich budowaniu domów a także stroju jakże odmiennym od naszego europejskiego.
   Z zainteresowaniem słuchano relacji z safari i o mieszkańcach sawanny, które my możemy obejrzeć tylko w ZOO - żyrafach, gazelach, słoniach, lwach, zebrach. Na fotografiach uczniowie zobaczyli najwyższą górę Afryki - Kilimandżaro i jej ośnieżone szczyty. Można było również dowiedzieć się o osobliwościach wyspy Zanzibar na Oceanie Indyjskim sąsiadującej z wybrzeżem Tanzanii. Z uwagą słuchano o targu rybnym, na którym można zobaczyć złowione ogromne kałamarnice, ośmiornice, kraby, a także można ich skosztować. Takie rośliny jak: pieprz, wanilia, goździki czy cynamon również rosną na Zanzibarze i zanim trafią na nasze europejskie stoły muszą odbyć długą podróż. Piękne plaże, muszle, a także łodzie budowane bez użycia gwoździ prezentowane na slajdach  zadziwiły słuchających. W czasie spotkania można było też ubrać się w strój masajskiego wojownika, wziąć do ręki jego nóż i inne ozdoby.
   Uczniowie z ciekawością wysłuchali relacji z tej podróży i być może kiedyś sami spróbują wyruszyć w daleki i ciekawy świat.

nauczyciel przyrody
                                Dorota Markowicz