Godzina dla Ziemi WWF  - akcja edukacyjna w naszej szkole

W ostatnich tygodniach marca w naszej szkole nauczyciele klas I - III oraz nauczyciel przyrody w klasach IV-VI, omawiali tematy związane z akcją promującą Godzinę dla Ziemi WWF. Przedstawili oni uczniom tematykę związaną z ochroną środowiska, która powinna być bliska każdemu człowiekowi.
   Na lekcjach plastyki wykonano szereg prac plastycznych, rozmawiano z uczniami na temat Godziny dla Ziemi WWF, gazetka na korytarzu szkoły również informowała o tej akcji. Uczniowie klasy IV prezentowali plakaty ekologiczne we wszystkich klasach w szkole wraz z informacjami o Godzinie dla Ziemi WWF. Każdy z uczniów otrzymał krótką ulotkę informującą i zachęcającą do udziału w akcji poprzez gaszenie światła na jedną godzinę w sobotę, 31 marca o godz.20.30. Została ona wklejona do zeszytów przedmiotowych.
   Godzina dla Ziemi WWF to największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF (World Wildlife Fund). Międzynarodowa organizacja została założoną w 1961 roku, a jej misją jest powstrzymywanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i stworzenia przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. W międzyczasie, Godzina dla Ziemi WWF urosła do rangi największej prośrodowiskowej akcji w dziejach świata. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie są zapraszane do zgaszenia światła, na jedną symboliczną godzinę, aby tym samym manifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi. Akcja oprócz symbolicznego gaszenia świateł w mieszkaniach i obiektach po raz kolejny zachęcała Polaków do wprowadzania małych zmian w codziennym zachowaniu, mogących zredukować emisję dwutlenku węgla i dbanie o środowisko. Poprzez Godzinę dla Ziemi przypomina się, że warto dbać o naszą planetę przez cały rok, nie tylko gasząc zbędne światła i oszczędzając energię w domu, ale także rezygnując z jednorazowych foliówek, biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie, segregując odpady, używając papieru z makulatury czy też drukując dwustronnie.
   Rok temu światła zgasły w ponad 5 tysiącach miast w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata:
Wieża Eiffla w Paryżu,
Opera w Sydney,
Brama Brandenburska  w Niemczech,
piramidy w Egipcie,
Pałac Kultury i Nauki i Zamek Królewski w Warszawie,
Spodek w Katowicach,
Sukiennice i Kopiec Kościuszki  w Krakowie
i wiele innych.
   Do tegorocznej edycji w Polsce przyłączyło się wiele miast, między innymi: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gniewino, Gorzów Wielkopolski, Grodzisk Mazowiecki, Koszalin, Katowice, Malbork, Olsztyn, Opole, Pruszków, Rzeszów, Racibórz, Starogard Gdański, Toruń, Trzebiatów, Warszawa,Wrocław, Zielona Góra, Elbląg, Barcin, Dobre Miasto, Luboń i Nowy Sącz. Nasza szkoła oraz nasi uczniowie również brali udział w tej akcji.

nauczyciel przyrody
                                Dorota Markowicz