Spotkanie klasy po latach – rocznik 1947-1954 - Szkoły Podstawowej w Białej

Nasza szkoła ma już bogate tradycje. Pod koniec XIX wieku istniała w budynku wynajętym przez wieś, a w 1910r. położono kamień węgielny pod budowę nowego budynku. (szczegóły: http://www.sp9.resman.pl/strony/03historia-szkoly.html). Cieszy więc, że absolwenci sprzed wielu lat pamiętają o niej i chcą wspominać historię, której są częścią. Dnia 23 stycznia 2011 roku odbyło się bowiem spotkanie klasy po latach- rocznik 1947-1954- Szkoły Podstawowej w Białej .

Osoby obecne na spotkaniu:
   Jerzy Wilhelm Kalita
   Józef  Kielar
   Zdzisław Słowik
   Zofia Działowska Płonka
   Jan Kotula
   Krystyna Jonkisz
   Ryszard Woźniak
   Jan Dynda
   Roman Pałka
   Marian Szwed
   Emil Woźniak
   Bronisław Burz
   Jan Warzocha
   Krystyna Bielańska Warzocha
   Andrzej Zdzisław Bojda
   Jadwiga Glejch Dojnik
   Anna Hałoń Borys
oraz:
   Stanisława Antoniak Hałas - Nauczycielka i wychowawczyni  klasy 6 i 7,
   Eugeniusz Chuchla  - Nauczyciel i wychowawca kl. 4 i 5.
Miłe życzenia i wspomnienia przesłali: Zofia Kociak Podgórska z USA, Stanisław Zięba z Krakowa i Ryszard  Drzał z Opola, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu.

Gośćmi byli:
   Proboszcz parafii Ks.Mieczysław Mleczko;
   Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa;
   Stanisław Ząbek - Przewodniczący Rady Osiedla Biała – Radny Rady Miejskiej;
   Kazimierz Myrda -  Radny  Rady Miejskiej;
   Andrzej Kruk  – dyrektor Szkoły  Podstawowej nr 9 w Rzeszowie;
   Agnieszka Stec – nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 9 w Rzeszowie oraz współmałżonkowie byłych uczniów szkoły i zaproszonych gości.
   Najpierw Ksiądz Proboszcz Mieczysław Mleczko odprawił mszę św. w kościele parafialnym w intencji uczestników spotkania oraz za zmarłych nauczycieli oraz koleżanki i kolegów klasowych. W pięknej okolicznościowej homilii podkreślił rolę i funkcje szkoły podstawowej, która kształtuje osobowość człowieka na całe życie. Następnie wszyscy udali się do szkoły, dokonano wpisu do kroniki szkolnej. Z sentymentem oglądano wnętrze budynku, który obecnie znacznie różni się od tego, jaki zapamiętano. Po spotkaniu w szkole odbyło się towarzyskie spotkanie w Domu Gościnnym „Dębinówka” (www.debinowka.pl), której gospodarzami są Zofia i Jerzy Kalita -  jeden z  byłych uczniów szkoły. Andrzej Bojda przedstawił propozycję wniosku o nadanie Szkole Podstawowej nr 9 w Rzeszowie na Osiedlu Biała imienia płk Teofila Dziamy uzasadniając wniosek oraz przekazał uczestnikom zdjęcia i publikacje z życiorysem pułkownika Dziamy.

Agnieszka Stec
(na podstawie materiałów Jerzego Kality)