Spotkanie z "Yamah±"

2 grudnia br. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie uczniów kl. I – IV z muzykami ze szkoły muzycznej Yamaha. Uczniowie mieli okazję zobaczyć małe i duże skrzypce, altówki i skrzypce elektryczne. Dowiedzieli się jak te instrumenty s± zbudowane, czym się różni± oraz to, że mog± być wykonywane fabrycznie dla osób, które zaczynaj± uczyć się gry na tym instrumencie lub na zamówienie przez lutnika dla zaawansowanych już muzyków. Jednak cena tych drugich jest zdecydowanie wyższa. Dowiedzieli się też jak i z czego powinien być wykonany smyczek, by można nim było wydobyć najpiękniejsze dĽwięki. Poznali różne sposoby artykulacji dĽwięków na tych instrumentach, np.:
- legato – dĽwięki s± grane płynnie, bez najmniejszych przerw;
- stakato – każdy dĽwięk osobno;
- tremolo – polega na szybkim powtarzaniu dĽwięku;
- pizzicato – technika artykulacyjna polegaj±ca na wprowadzeniu w ruch struny instrumentu smyczkowego poprzez szarpanie palcem;
- granie z tłumikiem założonym na skrzypce- co daje dĽwięki cichsze, stosowane przy graniu muzyki klasycznej.
   Spotkanie zakończyło się wspólnym ¶piewaniem znanych przebojów.

wychowawca kl. I
Jadwiga Reizer