Lekcja europejska

Kolejna klasa z naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w lekcji europejskiej zorganizowanej przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej mające siedzibę w Rzeszowie na ul. Sucharskiego w siedzibie WSiZ. Dnia 15 września uczniowie z klasy piątej pod opieką wychowawczyni Alicji Woźniak oraz opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego Agnieszki Stec udali się do RCIE, aby wziąć udział w tych nietypowych zajęciach.
   Pani Ewa Nowak prowadząca lekcję zaczęła od gry komputerowej sprawdzającej znajomość państw wspólnoty i ich stolic, następnie uczniowie przypomnieli sobie lub poznali flagi europejskie, były też krzyżówki i wykreślanki oraz krótka pogadanka o ciekawostkach charakterystycznych dla różnych krajów, np. sylwetka św. Patryka oraz obchody święta tego patrona Irlandii. Wszystko ilustrowane było slajdami wyświetlanymi za pomocą projektora, mapkami i innymi pomocami.  Niektórzy piątoklasiści wykazali się dużą wiedzą wskazującą na to, że śledzą wydarzenia na świecie oraz zdobywają wiedzę również poza szkołą, inni mogli zdobyć wiadomości, których jeszcze nie zdążyli przyswoić. Dla wszystkich było to z pewnością bardzo potrzebne, gdyż będąc Europejczykiem nie można ograniczać się do wiedzy tylko o swoim kraju. Na koniec uczniowie otrzymali drobne upominki, były to materiały o tematyce integracji europejskiej, dostaliśmy również mapki i plakaty, które ozdobią naszą salę multimedialną, która jest też „siedzibą” klubu europejskiego.
   Choć lekcja trwała dłużej niż tradycyjne 45 minut, uczestnicy czuli jeszcze niedosyt, dlatego zaprosiliśmy panią Ewę, aby w przyszłym semestrze przyjechała do naszej szkoły na następne spotkanie. Tym razem przekaże nam wiadomości dotyczące samego sojuszu, jego historii, najważniejszych postaci, traktatów, instytucji.

Agnieszka Stec
nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego