Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

W bibliotece szkolnej...

 

     Każdej racjonalnie myślącej osobie trudno jest przystać na wizję szkoły bez biblioteki, która zaspokaja potrzeby czytelnicze, edukacyjne, poznawcze, społeczne uczniów, rodziców i nauczycieli. Gromadzi bowiem książki, czasopisma i inne materiały niezbędne do realizacji planu dydaktyczno-wychowawczego szkoły.
     Zbiory naszej  biblioteki szkolnej obejmują głównie:
1) dokumenty piśmiennicze:
- wydawnictwa informacyjne (słowniki, atlasy, roczniki statystyczne, różne teksty źródłowe) itp. w ilości wystarczającej na wyposażenie  księgozbioru  podręcznego  w czytelni  i  w pracowniach przedmiotowych, podręczniki i programy szkolne dla nauczycieli,
- lektury podstawowe do języka polskiego i nauczania zintegrowanego,
- lektury uzupełniające do języka polskiego,
- literaturę popularnonaukową i naukową w ilości zaspokajającej potrzeby uczniów i nauczycieli,
- wybrane pozycje z literatury pięknej — w odpowiednich proporcjach według wieku uczniów,
- wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa do księgozbioru podręcznego i ewentualnie do pracowni,
- czasopisma przedmiotowo-metodyczne, wybrane czasopisma naukowe, popularnonaukowe, społeczno-kulturalne, gazety - inne wydawnictwa potrzebne do realizacji poszczególnych przedmiotów nauczania,
- podstawowe wydawnictwa z psychologii, filozofii, socjologii, pedagogiki i dydaktyki różnych przedmiotów nauczania, stanowiące pomoc w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli i pedagogizacji rodziców.
2) Materiały audiowizualne gromadzi się w zasadzie dla potrzeb dydaktyki bibliotecznej, a w przypadku możliwości indywidualnego udostępniania na miejscu lub wypożyczania do domu- z zakresu wszystkich przedmiotów nauczania w ilości stosownej do potrzeb.
   Strukturę szczegółową zbiorów determinuje: profil szkoły, zainteresowanie użytkowników, możliwość dostępu użytkowników do innych bibliotek, zasobność zbiorów tych bibliotek i inne czynniki środowiskowe, lokalne, regionalne.
   Specyficzne potrzeby i oczekiwania czytelników „szkolnych” są również podstawowymi czynnikami wpływającymi na politykę gromadzenia zbiorów. Pokaźną część nowego księgozbioru stanowią lektury dla uczniów kl. I-VI, nieomal kompletnie zakupione, a także ostatni nabytek w wyposażeniu to bogata literatura związana z najnowszymi publikacjami o Rzeszowie. Na wizualną stronę biblioteki szkolnej oczywiście wpłynął remont szkoły, ponieważ z tej też okazji zostały zakupione nowe meble, a miejsce, o które została powiększona przeznaczone zostało na czytelnię, która w przyszłości zostanie doposażona w multimedia.
   Biblioteka pełni bardzo dużą rolę w procesie edukacyjnym i wychowawczym ucznia. Dlatego też podjęta została współpraca naszej biblioteki z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną nr 6 w Rzeszowie. Motywacją do podjęcia wspólnych działań był spadek czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, co ilustrowały prowadzone statystyki. Można było u uczniów zaobserwować trudności w opanowaniu bardzo ważnej umiejętności, jaką jest czytanie ze zrozumieniem. We wrześniu każdego roku szkolnego opracowany zostaje plan działań i terminarz kolejnych przedsięwzięć. Wszystkie zaplanowane działania mają aktywizować uczniów do działania na rzecz poprawy stanu czytelnictwa w naszej szkole.
   Co roku organizujemy wraz z panią Elżbieta Siorek ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni za aktywną pracę w bibliotece. W zamian za możliwość uczestniczenia w zajęciach z edukacji czytelniczej podjęłam się przygotowania inscenizacji z uczniami kl. II i V na imprezę czytelniczą, na której odbyło się „pasowanie na czytelnika przedszkolaków z osiedla Nowe Miasto”. Impreza ta miała miejsce w dniu 02.06.2010 r. Podczas niej uczniowie kl. II i V naszej szkoły zainscenizowali „Przygody Jasia i Małgosi”. Ta współpraca przyniosła wiele satysfakcji, zarówno Pani dyrektor biblioteki M. Gulak, która obdarzyła naszą szkołę dużym zaufaniem, powierzając zadanie współorganizowania imprez czytelniczych. Dla uczniów również było to ogromne wyróżnienie, że to właśnie oni mogli zaprezentować swój repertuar wielu znamienitym, zaproszonym gościom. uroczystości, panu dyrektorowi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie, panu J. Turkowi, paniom dyrektorkom przedszkoli z osiedla Nowe Miasto, nauczycielom, szerokiemu gronu odbiorców. Program zaprezentowany przez uczniów był dużą atrakcją. Wspaniałe kostiumy postaci, rekwizyty, muzyka, taniec, gest to wszystko zafascynowało publiczność. Efektem tej współpracy było również to, że zaprezentowaliśmy godnie naszą szkołę w środowisku.
   Podjęte działania pozwoliły na lepsze poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów. Zdobyte doświadczenia pozwolą na udoskonalenie i rozbudowanie przyszłego planu wspólnych działań.
                                                                                  
                                                                                 

    
     opiekun biblioteki
Barbara Woźniak