Pedagog szkolny

W procesie kształcenia ważne jest tworzenie takich warunków,w których wszyscy uczniowie, również ci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają wyrównane szanse edukacyjne. Aby rozpoznanie możliwości i ograniczeń dziecka było możliwe, konieczne jest zgromadzenie o nim rzetelnej wiedzy z wykorzystaniem różnych źródeł informacji i zaleceń zawartych w opinii (orzeczeniu), informacji od specjalistów np. psychologa, lekarza czy logopedy oraz informacji przekazywanych od rodziców - dlatego tak ważna jest współpraca rodziców ze szkołą.
     Na początku września na spotkaniu nauczycieli kl.O - III i kl.IV - VI powołano zespoły diagnozujące w skład, których weszli nauczyciele wychowawcy, pedagog szolny oraz wychowawca świetlicy. Zespoły te mają pracować nad każdym dzieckiem wymagającym wsparcia, dokonać jego wstępnego zdiagnozowania zanim trafi ono do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, oczywiście tylko w takim przypadku, gdy wyrażą na to zgodę rodzice. W poszczególnych klasach zostały opracowane i wdrożone arkusze obserwacji uczniów, przeprowadzono ankiety i rozmowy indywidualne z uczniami. Umożliwiło to:
- rozpoznanie środowiska rodzinnego uczniów;
- rozpoznanie przyczyn trudności i niepowodzeń szkolnych;
- wyłonienie uczniów sprawiających problemy wychowawcze;
- nawiązanie kontaktu z rodzicami uczniów wymagających pomocy pedagogicznej;
- rozpoznanie sposobu spędzania czasu wolnego przez uczniów i ich zainteresowań;
- rozpoznanie udziału uczniów w różnych formach zajęć pozaszkolnych;
- rozpoznanie relacji panujących między uczniami, sytuacji konfliktowych.
     Ścisła współpraca z wychowawcami klas oraz działania podejmowane w ramach realizacji programu profilaktyczno- wychowawczego szkoły mają służyć dobru dziecka.

Pedagog szkolny
Elżbieta Stanio