Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60   
e-mail:
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- Maja


     3 maja wypada co roku religijne i narodowe święto. W tym roku jest to 219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3- Maja. Rocznicę tę obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się w Galicji pod koniec XIXw, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. W okresie międzywojennym. rocznica uchwalenia Konstytucji 3- Maja była wielkim świętem państwowym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji ogłoszonej podczas obrad Sejmu Wielkiego w 1791 r.
     Co roku w większości polskich szkół podczas akademii związanych z tym świętem rozbrzmiewają znane pieśni patriotyczne: „Święta miłości kochanej ojczyzny", „Witaj majowa jutrzenko", czy „Zgoda sejmu”. Uczniowie przypominają historię tamtych dni majowych, o których przecież nie sposób zapomnieć. Z tej też okazji w naszej szkole dnia 4 maja.2010r. odbyła się w uroczysta akademia przygotowana przez uczniów kl.VI. Wszyscy uczniowie  z kl.VI recytowali pięknie patriotyczne utwory upamiętniające to ważne wydarzenie. Uroczystość zakończyły uczennice z kl.VI: Kamila Uchman i Joanna Książek, które zaśpiewały w duecie pieśń B.Okudżawy „Dopóki Ziemia …”. Dzieło Konstytucji 3- Maja nie zginęło. Do historii przeszła jako druga na świecie, po konstytucji amerykańskiej, a pierwsza w Europie demokratyczna ustawa zasadnicza.
    Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu zaprezentowana przez kl.VI wszystkim się przydała. Uczniowie w swoich wystąpieniach przypominali atmosferę tamtych dni majowych, a jednocześnie rolę kraju ojczystego i radość płynącą z życia w wolnej ojczyźnie. Przygotowana uroczystość o tematyce patriotycznej kolejny raz uświadamiała zebranym, iż Polacy nie zawsze mogli cieszyć się wolnością. Kultywowanie świąt narodowych utrwala bowiem szacunek do kraju ojczystego i jego historii.

                                                           
nauczyciel języka polskiego
Barbara Woźniak