Szkoła Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Miła 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60
sekretariat@sp9.resman.pl
                pracownia komputerowa: e-mail: pracownia@sp9.resman.pl
powrót do strony głównej

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 7 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie z klasy siódmej i ósmej wystąpili w inscenizacji zatytułowanej „Historia mojego kraju- moja historia” prezentujące losy pewnej warszawskiej rodziny na tle dziejów Polski.     Przedstawienie ukazywało symboliczne spotkanie pokoleń- współczesnego, które reprezentowała prawnuczka Ania ( w tej roli Z. Bobowska) oraz tego, którego młodość przypadła na lata kształtowania się polskiej państwowości i drugiej wojny światowej (prababcię zagrała Z. Noga). Rozmowa starszej pani i młodej dziewczyny oraz scenki ilustrujące wspomnienia dotyczące ważnych wydarzeń z dziejów Polski w XX w., w których brali udział członkowie ich rodziny (jako  młoda prababcia Krystyna wystąpiła K. Nowak, w roli jej męża J. Wąsacz, zaś brata B. Wolski) , uświadomiła zgromadzonej publiczności, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a „patriotyzm” to nie puste słowo powtarzane co rok przy okazji obchodów 11 listopada. Postawa miłości ojczyzny powinna się dzisiaj objawiać w poznawaniu historii, pamięci o przodkach, którzy oddali życie za nasz kraj, szacunku wobec symboli narodowych oraz prawym i uczciwym życiu.
        Inscenizacji towarzyszyły utwory muzyczne w wykonaniu szkolnego chóru. Wśród nich usłyszeć można było wszystkim dobrze znane pieśni jak „Warszawskie dzieci” czy „Dziś idę walczyć, mamo”, a także nowe piosenki - „Niepodległość”oraz „ Jedenasty listopada”. Uroczysty charakter wydarzenia podkreśliły dekoracje w narodowych barwach, zaś klimat epoki kostiumy nawiązujące do ubiorów noszonych w czasie wojny, w które przebrani byli zarówno aktorzy, jak i chórzyści. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w akademii, a także rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

>>GALERIA ZDJĘCIOWA<<  autorstwa Pani Marzeny Tylus-Niewiadomskiej
Opracowała Katarzyna Warzocha