Z wizytą w redakcji Super Nowości

O tym jak powstaje informacja medialna, mogli zapoznać się uczniowie klasy pierwszej i drugiej podczas spotkania z dziennikarzami dziennika regionalnego Super Nowości. Przewodnikiem w temacie była dziennikarka Teresa Ziembicka. Na wstępie poprowadziła z dziećmi rozmowę nt. preferencji czytelniczych dotyczących czasopism dziecięcych, po czym przedstawiła  w sposób obrazowy jak wygląda przygotowanie – składanie gazety. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili poszczególne etapy i czynności takie jak: dobór czcionki, tytułu,z amieszczenie zdjęcia, wyrzucanie tekstu na stronie, dzielenie tekstu na kolumny, obrabianie. Największe zainteresowanie wśród dzieci przypadło na obrabianie zdjęć. Pokaz tej czynności poprowadził sekretarz Super Nowości Bogdan Biskup. Uczniowie zobaczyli, że na wykonanym już zdjęciu można zmienić wiele. Począwszy od powiększania, skanowania, nadawania ostrości, aż do dodawania szczegółów na zdjęciach lub dodawanie nowych elementów, zaciemnianie twarzy czy korektę wybranych szczegółów. Obok informacji na temat tworzenia gazety, zdobywania źródeł informacji, pracy dziennikarza, fotoreportera, mali słuchacze zdobyli też umiejętność korzystania z gazet stosownie do swoich potrzeb.
     W ten atrakcyjny sposób uczniowie pogłębili i utrwalili wiedzę programową bloku tematycznego-Kraina informacji.
     Strona organizacyjną spotkania dzieci z dziennikarzami Super Nowości zajął się dziennikarz Piotr Pazdan. Opiekę sprawowały: wych. kl.I   Z. Herba oraz wych. kl.II  E. Siorek

Zofia Herba