Wycieczka do Bochni

W dniu 25/26 listopada 2009r. uczniowie klas IV -VI wraz z wychowawcami i księdzem uczestniczyli w wycieczce do Bochni, której głównym celem było zwiedzanie i nocleg w kopalni soli. Kopalnia Soli Bochnia pochodzi z XIII wieku, a jej najcenniejsze zabytki można zobaczyć spacerując podziemną trasą turystyczną. Po blisko ośmiu wiekach eksploatacji kopalnia jest najstarszym, nieprzerwanie działającym zakładem przemysłowym w Europie. Obecnie kopalnia pełni też rolę uzdrowiska. Rozmieszczeniem komór solnych przypomina rozległe podziemne miasto pełne tajemniczych i niepowtarzalnych miejsc. Na trasie turystycznej można zobaczyć: zabytkowe kaplice - kaplica św.Kingi, unikalne komory solne, oryginalne narzędzia, urządzenia górnicze i inne eksponaty związane z pracą górników, które znacząco zmieniały się na przestrzeni wieków.
     Nasza szkolna wycieczka rozpoczęła się zjazdem do kopalni szybem Cambi. Po kilku minutach znaleźliśmy się 250 metrów pod ziemią. Pod okiem przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką, która była dla nas dużą atrakcją. W końcowym etapie dotarliśmy do komory Ważyn, gdzie mieliśmy mieć nocleg oraz inne atrakcje. Atutem noclegów w solnych podziemiach jest połączenie doskonałej zabawy z aspektem zdrowotnym. Jest to możliwe dzięki właściwościom mikroklimatu, jaki panuje w solnych podziemiach. Pobyty w kopalni polecane są szczególnie w profilaktyce i leczeniu astmy oraz schorzeń dróg oddechowych. W kopalni panuje temperatura 14 - 16 stopni Celcjusza powyżej zera. Dodatkową atrakcją były też: rozgrywki piłki nożnej na boisku sportowym, zjazdy na zjeżdżalni, wróżby andrzejkowe - lanie wosku, ,,przebite serce", wróżby z gwiazd, kwiatów i liczb w asyście wróżek oraz andrzejkowa dyskoteka pod kryształową kulą prowadzona przez kopalnianego DJ. W czasie pobytu mogliśmy korzystać z podziemnej restauracji. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali trasę, uczestniczyli w zabawach oraz robili pamiątkowe zdjęcia.
     Należy wspomnieć, że niektórzy z nich byli w kopalni  w Bochni kolejny raz i stwierdzili, że jest to dla nich bardzo atrakcyjna wycieczka. Bardzo dziękujemy sponsorowi za opłacenie komfortowego autokaru, którym podróżowaliśmy.

Dorota Markowicz
wychowawca kl. VI

Przejazd podziemną kolejką

Zwiedzanie kopalni