Szko³a Podstawowa nr 9 w Rzeszowie
      35-314 Rzeszów       ul. Mi³a 58       woj. podkarpackie         tel/fax (17) 748 38 60

Obchody ¦wiêta Niepodleg³o¶ci w naszej szkole

¦wiêtowanie 91– rocznicy odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci w naszej szkole rozpoczê³o siê przygotowaniem przez pi±toklasistów i szóstoklasistów gazetek ¶ciennych na korytarzu i w klasach, a tak¿e innych dekoracji potrzebnych do akademii. W przeddzieñ obchodów rocznicy odby³a siê uroczysta akademia. Uczniowie kl.V i VI pod kierunkiem nauczycieli D.Markowicz i B.Wo¼niak  przybli¿yli zebranym atmosferê dni sprzed 91 lat.
     Program akademii obejmowa³ wa¿ne fakty z historii Polski, przypomina³ postacie historyczne, które mia³y wp³yw na odzyskanie niepodleg³o¶ci, a tak¿e poezjê patriotyczn± i pie¶ni patriotyczne. Celem tych przedsiêwziêæ w naszej szkole jest budzenie szacunku do ludzi, którzy walczyli za wolno¶æ Polski, jak równie¿ rozbudzanie uczuæ patriotycznych u uczniów. Tak zaplanowany program pozwoli³ na g³êbsze przemy¶lenia zwi±zane z bardzo wa¿nym ¶wiêtem narodowym. Formy obchodów, które by³y zaplanowane pozwoli³y przypomnieæ o tym, ¿e Polska dopiero 91 lat jest pañstwem niepodleg³ym. Na szczególn± pochwa³ê zas³uguj±  uczennice kl.VI: Kamila Uchman i Joanna Ksi±¿ek, które w duecie zaprezentowa³y piekn±, patriotyczn± pie¶ñ : ”Kwiaty polskie”. Na akademii wyró¿ni³y siê tak¿e uczennice  klasy pi±tej: Angelika Miku³a, Wiktoria Szetela, Katarzyna Kowalczyk, Monika £ojek, Anna Skiba, Maria Kopala, Katarzyna Lasota i Natalia Jakubowska, które w³±czy³y siê w ca³y repertuar muzyczny, a same pêknie za¶piewa³y pie¶ñ ”Kozak” do muzyki S.Moniuszki. Trzeba równie¿ zwróciæ uwagê, ¿e wszyscy uczniowie kl.VI byli przygotowani do powierzonych im ról, jeszcze bardziej podkre¶lali dostojno¶æ tego ¶wiêta przez odpowiedni strój. Wywi±zali siê doskonale daj±c przyk³ad m³odszym uczniom, w jaki sposób czci siê narodowe ¶wiêto.
     Uroczysto¶æ w pe³ni oddawa³a ojczyste dzieje. Coroczne obchody, tak uroczy¶cie przygotowywane w naszej szkole, przypominaj± i nie pozwalaja zapomnieæ o tych bohaterach naszego narodu, dziêki którym mo¿emy obecnie cieszyæ siê wolno¶ci±.

Barbara Wo¼niak

Podczas hymnu pañstwowego