Wycieczka do miejsc pamięci o zmarłych

26 października 2009 roku klasy I  i  II pod opieką wychowawczyń Zofii Herby i Elżbiety Siorek odbyły wycieczkę na groby poległych za Ojczyznę, w związku ze zbliżającym się listopadowym świętem. Rozpoczęła się ona od Pomnika Ofiar Terroru, potocznie zwanego pomnikiem 10 rąk. Te wystające z ziemi dłonie, ze zwartymi jak do przysięgi palcami symbolizują wierność ojczyźnie ludzi, którzy za nią zginęli. Uczniowie zwrócili uwagę na symbole i barwy narodowe na pomniku, napis „ Jeszcze Polska nie zginęła” oraz tablicę z nazwiskami poległych mieszkańców Rzeszowa. W czasie drogi na Stary Cmentarz dzieci zatrzymały się przed pomnikiem Św. Katarzyny przed Dworcem PKP – patronki rzeszowskich kolejarzy. Na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej, pośród licznych, zabytkowych nagrobków uczniowie oglądali pomnik wzniesiony w 1886 roku na mogile powstańców z 1863 r. oraz Grób Ofiar II Wojny Światowej, wzniesiony w latach 2003-2004. Chwilą ciszy oddali hołd poległym za naszą Ojczyznę. Przy Alei Pod Kasztanami dzieci miały okazję zobaczyć pomnik AK Podokręgu Rzeszów. Na nim uwagę zwracał napis „Bóg – Honor – Ojczyzna” oraz kotwica Polski Walczącej. Ostatni element wycieczki to ustawiony w 1990 roku wysoki, dębowy krzyż poświęcony Ofiarom Komunizmu. Dzieci zapaliły tu symboliczne znicze  i chwilą ciszy upamiętniły tych , którzy zginęli.

Elżbieta Siorek
wychowawca kl. II

Przy Pomniku Ofiar Terroru

Pomnik wzniesiony na mogile powstańców z 1863r.

Grób Ofiar II Wojny Światowej

Przy  pomniku AK Podokręgu Rzeszów