Zajęcia dodatkowe w naszej szkole w roku szkolnym 2009/2010

W naszej szkole w tym roku szkolnym rozpoczęły pracę kółka przedmiotowe, na których realizowana jest różna tematyka. Są wśród nich zajęcia polonistyczne, językowe, matematyczne oraz artystyczne. Realizowane są one raz w tygodniu zarówno w klasach młodszych I- III jak i starszych IV- VI. Mają one na celu wyrównywanie wiadomości uczniów słabszych, podnoszenie wiedzy uczniów zdolnych oraz są formą miłego i pożytecznego spędzenia dodatkowego czasu w szkole.
     W edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele naszej szkoły podjęli w tym semestrze zajęcia dodatkowe w kl. I, II i III zmierzające do eliminowania ujawnionych u niektórych uczniów słabszych wyników w nauce. Praca wyrównawcza z tymi uczniami jest tak zaplanowana, aby każde dziecko na swoje możliwości osiągało sukcesy, które zmniejszą luki w wiadomościach i umiejętnościach wynikające z przyczyn rozwojowych i środowiskowych.
     W ramach zajęć artystycznych realizowane są zajęcia muzyczne pomocne w przygotowaniu uczniów biorących udział w uroczystościach szkolnych i akademiach, wynikających z  kalendarza imprez szkolnych. Pierwszymi uczestnikami zajęć muzycznych są dzieci z klasy pierwszej. Wprowadzane są one w tok zajęć muzyczno - ruchowych oraz wybierany jest i doskonalony repertuar piosenek na uroczystość szkolną ,,Pasowanie na ucznia klasy I". Kolejnymi uczestnikami zajęć muzycznych są uczniowie starsi. Na zajęciach ćwiczą oni swoje umiejętności wokalne, gdyż biorą  udział w akademiach szkolnych z okazji 11 listopada - Narodowego  Święta  Niepodległości oraz uchwalenia Konstytucji 3- maja. Swoim występem wypełniają też takie uroczystości i spotkania szkolne jak: jasełka szkolne, kolędowanie podczas wigilijki szkolnej, apel ekologiczny, zakończenia roku szkolnego oraz inne imprezy wynikające z potrzeb szkoły. W miarę potrzeb realizowane są też zajęcia plastyczne przygotowujące uczniów do licznych konkursów w trakcie roku szkolnego.
     Dodatkowe godziny mogą również spędzić uczniowie w pracowni informatycznej, gdzie udoskonalają oni swoje umiejętność pracy z komputerem oraz uczą się korzystać z wiedzy i rozrywki, której źródłem jest właśnie komputer. Na zajęciach dodatkowych mogą być też realizowane tematy z przyrody, gdzie omawiane i powtarzane będą z uczniami treści sprawiające im szczególne trudności a niezbędne do rozwiązania testów.
     Dla szóstoklasistów
odbywają się dodatkowe zajęcia z języka polskiego i matematyki . Prowadzone są w każdy wtorek po odbytych lekcjach. Celem tych zajęć jest efektywniejsze przygotowanie do sprawdzianu po kl.VI. Poziom zajęć jest zróżnicowany na uczniów zdolnych i mających trudności w nauce. Zajęcia prowadzą nauczyciele: z języka  polskiego Barbara Woźniak, matematyki  Alicja Woźniak. Tematyka zajęć z języka polskiego jest realizowana w oparciu o dodatkowe podręczniki wyd.WSiP ” Pisanie nie jest trudne " oraz "Czytanie nie jest trudne”. Praca uczniów polega na rozwiązywaniu testów w zakresie standardu czytanie i pisanie. W grupie uczniów zdolnych uczniowie samodzielnie rozwiązują testy, są za nie oceniane, natomiast w grupie uczniów mających trudności w nauce testy rozwiązywane są z pomocą nauczyciela. Zajęcia z matematyki obejmują bieżące zadania, z którymi uczniowie mają trudności na lekcjach, jak również mają charakter powtórzeniowy pod kątem sprawdzianu. Zajęcia z obydwu przedmiotów są konieczne dla szóstoklasistów, pozwalają na utrwalenie trudniejszych zagadnień, a także wspierają uczniów w przygotowaniu do sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej. Wszyscy uczniowie chętnie uczęszczają na te zajęcia.

Prowadzący zajęcia dodatkowe:
Markowicz Dorota