"Pomagajmy Ziemi- codziennie"

,,POMAGAJMY ZIEMI CODZIENNIE" to główne hasło tegorocznej ogólnoświatowej Akcji Sprzątanie Świata. Odbyła się ona w dniach 18-19-20 września 2009 roku. Ogłoszono ją  już po raz 16-ty.
     W dniu 18 września 2009 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tej akcji. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyli poza obręb szkoły aby sprzątnąć teren. W ramach tegorocznej akcji jako priorytet potraktowano ochronę dorzecza Wisłok i wszelkie działania skupiły się na uprzątnięcie brzegów Wisłoka oraz rzeczek i strumieni będących jego dopływami. Nasza szkoła położona jest blisko rzeki Strug w związku z czym starsze klasy wyruszyły na sprzątanie jej brzegów. Po pewnym czasie worki wypełniły się dużą ilością śmieci. Znaczna ilość zgromadzonych śmieci uświadomiła nam, że nie wszyscy mają nawyk zbiórki śmieci w odpowiednie miejsce. Małe strumyki, rzeczki traktowane są niejednokrotnie  jako wielki śmietnik. Są wśród nich  odpady szczególnie niebezpieczne wytwarzane w gospodarstwach domowych. Należy zastanowić się dlaczego tak jest? Dlaczego dla niektórych osób rzeka mała czy duża staje się wygodnym ,,zakładem oczyszczania", a jej sąsiedztwo powoduje, że usuwa się do niej wszystko co jest niepotrzebne: odpady i ścieki. Wyrzucając śmieci byle gdzie, najlepiej tam, gdzie nikt nie widzi tworzymy coraz więcej dzikich wysypisk śmieci, które zanieczyszczają wody gruntowe.
     Coroczne akcje Sprzątania Świata oprócz ogólnego porządkowania mają nam uświadomić, jak ważna jest czystość środowiska w którym żyjemy. Pamiętajmy o naszej Ziemi nie tylko od święta i podczas wielkich akcji, ale CODZIENNIE.

Dorota Markowicz
nauczyciel przyrody