Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-Maja

218 lat temu …

3 maja wypada religijne i narodowe święto. W 2009 roku przypada 218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 - Maja. Rocznicę tę obchodziliśmy w naszej szkole w dniu 4 maja. Tak, jak co roku podczas akademii związanych z tym świętem rozbrzmiewały znane pieśni: „Święta miłości kochanej ojczyzny", „Witaj majowa jutrzenko" czy „Zgoda sejmu”, a także współczesne, mówiące także o patriotyzmie. Uczniowie podczas wystąpienia przypomnieli historię tamtych dni majowych, które budziły na krótko nadzieje Polaków na utraconą podczas rozbiorów wolność. Uczniowie kl. V i VI. wcześniej przygotowywali się do tej uroczystości. Gromadzili materiały związane z tym świętem. Uczennice Dominika Jucha i Katarzyna Bereś wykonały piękny napis na gazetkę upamiętniający rocznicę. Ta żywa lekcja historii zaprezentowana przez kl. V i VI wszystkim się przydała. Uczniowie w swoich wystąpieniach przypomnieli także rolę kraju ojczystego w życiu każdego Polaka i radość płynącą z wolnej ojczyzny.
     Przygotowana uroczystość o tematyce patriotycznej kolejny raz uświadamiała zebranym, iż Polacy nie zawsze mogli cieszyć się wolnością. Kultywowanie rocznicy takich świąt utrwala szacunek do kraju ojczystego i jego historii.