Sport dla każdego

Od dnia 1 marca 2009r. wraz z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa realizowany jest w naszej szkole program profilaktyki antyalkoholowej uwzględniający pozalekcyjne zajęcia sportowe pod nazwą "Sport dla każdego". Są to zajęcia treningowe z piłki nożnej, które odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałek i wtorek.
     Program ma  pozytywny odbiór wśród uczestników, jak też całego środowiska nowego osiedla Biała miasta Rzeszowa. Celem głównym programu jest przeciwdziałanie poprzez zajęcia z piłki nożnej problemom alkoholowym wśród młodzieży, jak też przeciwdziałanie innym uzależnieniom.
Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
a)    zwiększenie aktywności ruchowej wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, a co za tym idzie polepszenia ich stanu zdrowia;
b)    poprzez sport zapobieganie zagrożeniom z gatunku uzależnień (palenie papierosów, picie alkoholu, narkotyki, itp.);
c)    asymilacja nowego osiedla ze sportem młodzieżowym organizowanym na terenie miasta poprzez zaplanowane turnieje;
d)    tworzenie więzi społecznych wśród uczestników;
e)    uczenie nawyków prozdrowotnych przez systematyczne uprawianie sportu na całe późniejsze życie.
     Miejscem dla realizacji projektu są obiekty sportowe znajdujące się na terenie szkoły  tj.: boisko trawiaste o wymiarach 20m x 40 m, boisko betonowe do gry w koszykówkę, sala gimnastyczna wraz z zapleczem o wymiarach 22m x 11,5 m, boiska zaprzyjaźnionych klubów piłkarskich : ZKS Biała i Zimowit
     Jako efekty tego programu przewidziano: przeciwdziałanie alkoholizmowi i innym uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży, wdrożenie do kultury fizycznej jako trwałego postępowania prozdrowotnego, organizacja czasu wolnego dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Rzeszowie, propagowanie poprzez sport zdrowego stylu życia. Prowadzącym zajęcia jest nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole Mirosław Stybak.