Szkoła Podstawowa w Białej

Obchody  Święta  Niepodległości

Świętowanie 90 – rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej w Białej rozpoczęło się 10 listopada 2008 r. o godz. 10. Dyrektor szkoły, mgr Andrzej Kruk serdecznie powitał wszystkich i poprosił o wejście pocztu sztandarowego i wysłuchanie hymnu. Następnie uczniowie kl. V i VI pod kierunkiem nauczycieli Doroty Markowicz i Barbary Woźniak  przybliżyli zebranym atmosferę dni sprzed 90 lat.
     Celem programu akademii było: przypomnienie ważnych faktów z historii Polski, poznanie postaci historycznych, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości, poznanie poezji patriotycznej, zwrócenie uwagi na piękną recytację znanych polskich utworów o tematyce patriotycznej, poznanie pieśni patriotycznych, budzenie szacunku do ludzi, którzy walczyli za wolność Polski, poznanie celu i znaczenia organizowanego corocznego święta niepodległości, rozbudzanie uczuć patriotycznych u uczniów.
     Odbiorcami uroczystości byli; uczniowie, nauczyciele, absolwenci szkoły. Tak zaplanowany program pozwolił na głębsze przemyślenia związane z bardzo ważnym świętem narodowym. Formy obchodów, które były zaplanowane pozwoliły w ciekawy sposób zapoznać lub przypomnieć o tym, że Polska dopiero 90 lat jest państwem niepodległym.
     Uroczystość w pełni oddawała to, co bez wątpienia powinno być bliskie sercu Polaka - ojczyste dzieje. My, potomkowie tych, którzy wzniecali powstania, przelewali krew, cierpieli na zesłaniu, nie możemy zapomnieć, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Powinniśmy pamiętać o dniu 11 listopada 1918 r., uroczyście go obchodzić i przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków, bo przecież „nie można kochać swojej Ojczyzny- nie znając jej historii”.