Szkoła Podstawowa w Białej      

Historia małej poligrafii w Szkole Podstawowej w Białej



Pierwszy numer "Ucznia" z 1995r.



Numer "Iskierki" z 1997r.
  
     Pierwsza gazetka uczniowska w Szkole Podstawowej w Białej to „Uczeń”. Ukazała się w roku szkolnym 1995/96. Gazetkę redagowali uczniowie kl.VIII pod opieką pani Urszuli Drążek. W gazetce znajdowały się komiksy, rebusy, moda, ciekawostki, wywiady, a także aktualności i wydarzenia z życia szkoły.
Redaktorami gazetki „Uczeń” byli w poszczególnych latach:
·    1996/97- Miąsik Agnieszka, Reizer Barbara, Zawiło Magdalena, Bereś Agata;
·    1997/98- Popek Paulina, Pacześniak Estera, Bębenek Anita;
·    1998/99- Esing Elwira, Koper Barbara, Słowik Paulina, Stanio Anna,Woźniak Paulina;
·    2000/01- Wielgos Katarzyna, Andruszczak Iwona, Kawa Angelika, Rudek Joanna, Buczyńska Maria, Popek Paulina, Pacześniak Estera, Bębenek Anita;
·    2001/02- Radoń Patrycja, Kocój Monika, Zięba Anita, Bąk Beata;
·    2002/03- Zięba Dominika, Bała Mariola, Kuźniar Gabriela, Zawiło Katarzyna;
·   2003/04- Szczepaniak Agnieszka i Justyna, Puc Agnieszka, Członka Andrea, Mazur Jadwiga, Jucha Agnieszka, Mazur Agnieszka, Jakubas Aneta, Bronhard Karolina, Czarnota Aneta;
·    2004/05- Tereszkiewicz Natalia, Kołodziej Monika, Pietrucha Erwin, Kocój Jakub, Budarz Łukasz, Kocój Justyna, Czech Paulina, Warzybok Kamil, Puc Anna, Miąsik Joanna, Balawender Urszula, Micał Małgorzata;
·    2005/06- Bereś Bartosz, Wrona Ilona, Ząbczyk Gabriela
·    2006/07- Wójcik Katarzyna, Uchman Dominika.
      Czasopismo było chętnie kupowane przez uczniów naszej szkoły. Na początku każdego roku szkolnego wybierano nowy zespół redakcyjny, który składał się spośród uczniów kl.VIII aż do 1999r., a od  roku szkolnego 2000/01 spośród uczniów kl.VI. Na poszczególny rok szkolny opracowywano szczegółowy plan pracy. Wprowadzano konieczne modyfikacje w zależności od potrzeb uczniów i ich tempa pracy. Nauczyciele pomagali uczniom w redagowaniu wywiadów, sondaży, sprawozdań, wskazywano dziennikarskie chwyty reklamowe, które wzbogacają szatę graficzną pisma. Uczniowie tworzyli też dokumenty użytkowe na przykład: zaproszenia, życzenia, ogłoszenia, poznawali również zasady poprawnej edycji tekstu, modyfikowali i wstawiali obiekty Word Art. Często na łamach gazetki szkolnej uczniowie mogli przeczytać nagrodzone w konkursach prace literackie, które również były nagrodą i zachętą do twórczej pracy. Opiekę merytoryczną nad gazetką szkolną „Uczeń” pełnili nauczyciele: Agnieszka Stec, Elżbieta Stanio, Alicja Woźniak , Barbara Woźniak.
        Z inicjatywy pani katechetki Renaty Rzeźnik obok czasopisma „Uczeń” w kwietniu 1997r. zostaje wydana gazetka „Iskierka”. Zespół redakcyjny tworzyli uczniowie: Monika Buczyńska, Agata Szyszka, Anna Stec, Iwona Kmiotek, Magda Klęsk, Monika Puc.
     Zaistnienie gazetki szkolnej miało duży wpływ na poczucie, że uczniowie są wspólnotą szkolną. Mieli decydujący wpływ na jej kształt i stała się ona jednym ze sposobów komunikowania się między członkami społeczności szkolnej. Uczestnicząc w wydawaniu gazetki szkolnej nauczyli się jednocześnie odpowiedzialności za swoje działania. Poczuli się również wyróżnieni ci, których teksty ukazały się w poszczególnych numerach pisma. Starali się, aby ich prace literackie spełniały określone wymagania. Te działania wpłynęły również na podwyższenie efektywności kształcenia. z języka polskiego. Ciągłe udoskonalano formę prowadzenia tych zajęć, poszukiwano ciekawej literatury, na podstawie której zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli poszerzyć swoje umiejętności, aby uatrakcyjnić pracę nad kolejnymi numerami gazetki szkolnej. Wszystkie nowe numery cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, pieniądze zebrane ze sprzedaży uczniowie przeznaczali zawsze na cele charytatywne.
     W latach 2003-2005 z inicjatywy pani Elżbiety Siorek powstaje gazetka dla klas młodszych ”Szkolne ABC”. Inspirowała ona uczniów do poszukiwania nowych źródeł informacji, opracowywania tekstów technikami komputerowymi, uczyła współpracy w zespole. Zespoły redakcyjne składały się z uczniów kl.II i III. Gazetka posiadała następujące działy: aktualności szkolnych, literacki, przyrodniczy, rozrywkowy.
     Wielu uczniom zależy na doskonaleniu swoich umiejętności z języka angielskiego i chce zgłębiać ten przedmiot nie tylko na lekcjach. Gdy jeszcze dostęp do Internetu i jego zasobów był ograniczony, uczennice: Dominika Zięba, Katarzyna Zawiło, Gabriela Kuźniar i Mariola Bała, pod opieką pani Agnieszki Stec postanowiły w gazetce „English is fun” zamieszczać dodatkowe ćwiczenia wykorzystując materiały znalezione w sieci. Był to rok 2003. W gazetce pojawiały się więc testy, krzyżówki, wykreślanki, słowa piosenek itp., które rzeczywiście sprawiały „fun”, a jednocześnie były bardzo pomocne w nauce.

     Chcąc uczulić uczniów na aspekty związane z ochroną środowiska, zachęcić, aby działania ekologiczne zaczęli wykazywać już w obrębie „swojego podwórka”, pani Elżbieta Stanio wraz ze swoimi podopiecznymi: Mileną Pelc, Mateuszem Migutem, Martyną Klęsk i Pauliną Prokop wydawała w roku 2005 pisemko „Eko –uczeń”. Znalazły się tu również informacje o akcjach i konkursach organizowanych przez Związek Komunalny Wisłok, z którym szkoła współpracuje.
     W roku szkolnym 2007/08 w naszej szkole odbywały się zajęcia "Klubu Miłośników Książki". Osobą prowadzącą zajęcia była Iwona Bukała - pedagog, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny Szczęśliwy Dom w Rzeszowie. Starała się w ciekawy sposób motywować uczniów do czytania książek. Uczestnicy zachęcani byli również do tworzenia własnych utworów, które były publikowane w formie gazetki szkolnej pt. „Świat Młodzieży”.  Były to wiersze, krótkie opowiadania, ciekawostki przyrodnicze.
     Wszystkie nasze publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, cennym doświadczeniem dla nich jest również to, że są oni nie tylko odbiorcami, ale przede wszystkim twórcami i mają wpływ na to, co potem mogą przeczytać, lub zaproponować do przeczytania swoim rówieśnikom, czy nauczycielom. 


Numer "Szkolnego ABC"




Numer gazetki z języka angielskiego "English is fun"



Numer "Eko- ucznia"



Numer "Ucznia" z 2006r.



Numer  "Świata młodzieży"