Szkoła Podstawowa w Białej

,,Ziemia w Twoich rękach"

W ramach akcji ,,Sprzątanie świata" w naszej szkole został odczytany apel ekologiczny pt,,ZIEMIA  W  TWOICH  RĘKACH". Jest to główne hasło jakie znajduje się na plakacie zapraszającym nas wszystkich do akcji ,,Sprzątanie świata". Ogłoszono ją  już po raz 15-ty w dniach 19-21 września. Ma ona nam przypomnieć i kolejny raz uświadomić jak ważne dla człowieka jest środowisko, w którym żyje oraz jak ono jest zależne od samego człowieka. Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, jeść zdrową żywność, pić czystą wodę, podziwiać piękne i czyste krajobrazy. Niestety rzeczywistość pokazuje, że człowiek nie szanuje przyrody, niszczy ją, zanieczyszcza, jakby zapomniał, że jest jej częścią.
     Masowo zaśmieca, wycina i podpala lasy zapominając o tym, że las pochłania dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje, a daje nam tlen tak niezbędny do życia. Las reguluje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, zmniejsza ilość wiatrów, magazynuje wodę opadową. Tyle dobrego nam daje, a my zapominamy żeby o niego dbać.
     Człowiek zanieczyszcza też wody, gdyż zbyt dużo toksycznych substancji wpływa do rzek, jezior, mórz i oceanów.
     Zatruwa powietrze emitując bardzo dużo szkodliwych gazów. Tworzy coraz więcej wysypisk śmieci, które zanieczyszczają wody gruntowe.
     Człowiek zapomina o tym, że jeśli zniszczy środowisko w którym żyje, zniszczy samego siebie. Nie możemy powiedzieć Ziemi ,, mnie to nie dotyczy", gdyż Ziemię mamy tylko jedną. MUSIMY  PAMIĘTAĆ,  ŻE ,,NASZA  ZIEMIA   NIE    JEST   JEDNORAZOWA!!"
     Każdy z nas może pomóc Ziemi, a wystarczy tylko wprowadzić trochę zmian w naszym zachowaniu, nawykach w życiu codziennym, w domu, w szkole i  w najbliższym otoczeniu. Są one nastepujące:
1.  szanuj wodę i racjonalne korzystaj z niej,
2.  oszczędzaj energię elektryczną i cieplną,
3.  mądrze kupuj, zmniejszając ilość plastikowych opakowań w zakupach,
4.  segreguj odpady domowe, zbieraj surowce wtórne:
     - makulaturę,
     - plastik,
     - szkło bezbarwne,
     - szkło kolorowe.
5.  nie wypalaj traw w ogrodzie, na łąkach i polach,
6.  nie pal opakowań plastikowych,
7.  zbieraj zużyte baterie i wyrzucaj je do odpowiednich pojemników,
8.  przeterminowane leki wrzucaj do odpowiednich pojemników,
9.  sadź drzewa, krzewy (zazieleniaj teren),
10. nie zaśmiecaj lasów,
11. podróżuj ekologicznie, czyli w miarę możliwości rowerem, autobusem lub pieszo ograniczając korzystanie z prywatnych samochodów.

Pamiętajmy o naszej Ziemi nie tylko podczas akcji ,,Sprzątania świata", ale każdego dnia.