Szkoła Podstawowa w Białej

Wycieczki szkolne

Wycieczka  kl.V i VI do Wieliczki i Krakowa

W dniu 28.05.2008r.  43 uczniów kl.V i VI wraz z opiekunami Alicją Woźniak, Barbarą Woźniak i Dorotą Markowicz  udało się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Około godz.10 rozpoczęliśmy zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, a zakończyliśmy o 14. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie w kinie „IMAX” obejrzeliśmy film pt: „Przestworza oceanu”. Około 20 pełni wrażeń powróciliśmy do Białej.

Wycieczka  kl. IV   "W poszukiwaniu Ekolandii "

W dniu 3.06.2008r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wyprawie ekologicznej organizowanej przez Związek Komunalny Wisłok w Rzeszowie na trasie park zamkowy  Łańcut - rezerwat "Husówka".
Uczestnictwo w wycieczce to wynik  długoletniej współpracy naszej szkoły w zakresie edukacji ekologicznej z "Wisłokiem". Wycieczkę prowadził przewodnik - ekolog pan Maciej Kunysz. Pierwszym punktem programu było obejrzenie wzorcowego gniazda recyklingowego znajdujacego się przy Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie. Następnie pojechaliśmy do parku zamkowego w Łańcucie. Dzieci obejrzały piękne okazy drzew pomnikowych krajowych i zagranicznych, objętych ochroną gatunkową. Prowadzący opowiadał o historii poszczególnych gatunków i ciekawych cechach biologii. Kulminacyjnym punktem wyprawy było poznanie piękna przyrody rezerwatu "Husówka".
     Były to wspaniałe, "zielone" warsztaty ekologiczne w trakcie, których dzieci mogły doświadczyć kontaktu z przyrodą oraz dostrzec często niezauważalne problemy ekologiczne. Zajęcia prowadzone w formie pieszej wedrówki wzbogacone były ciekawymi opowiadaniami ekologa i nieznanymi dla dzieci zabawami:
- zakładamy czapkę niewidkę - wsłuchujemy się w głosy przyrody w głębi lasu;
- szukamy wśród drzew swego "przyjaciela" - wykorzystujemy zmysł dotyku (po wcześniejszej obserwacji drzew);
- tworzymy i rozpoznajemy zapachy natury;
- łańcuchy pokarmowe.
     Na zakończenie miało miejsce ognisko i pieczenie kiełbasek. Każdy uczeń klasy IV otrzymał "Certyfikat odkrywcy Ekolandii".

Wycieczka  kl.I  i III do Czarnej

10 czerwca 2008 roku klasa pierwsza i trzecia pojechały na wycieczkę do Czarnej koło Łańcuta. Pogoda dopisywała więc autokar został przy drodze, a uczniowie na miejsce biwakowania dotarli pieszo. Na miejscu każde dziecko miało okazję pojeździć na koniu. Wielu dzieciom ta przejażdżka sprawiła dużo radości. Następnie zostaliśmy poczęstowali dobrą zupą. Po posiłku uczniowie poszli z przewodnikiem na spacer nad pobliskie stawy. Potem zapalono ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski. Był też czas na zabawy z piłką na świeżym powietrzu. Do Białej wróciły dzieci zmęczone, ale zadowolone z wyjazdu.