Szkoła Podstawowa w Białej

Klub Miłośników Książki

W tym roku szkolnym w naszej szkole odbywały się zajęcia "Klubu Miłośników Książki". Osobą prowadzącą zajęcia była Iwona Bukała - pedagog, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny Szczęśliwy Dom w Rzeszowie. Projekt pt. „Klub Miłośników Książki” to jej własny projekt autorski, na jego realizację Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny Szczęśliwy Dom otrzymało dofinansowanie z Fundacji PZU w Warszawie.
     Zajęcia odbywały się w każdy czwartek i rwały 2 godz. lekcyjne (15.00-16.30) w terminie od 3 września 2007r. do 20 czerwca 2008r. w programie udział brali uczniowie klas 4-6 (łącznie 30 osób).
Zakładane cele zajęć to:
-     wzbogacenie oferty edukacyjnej poprzez zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w formie warsztatowej z dominacją metod aktywizujących (gry i zabawy integracyjne, czytanie utworów z określonego gatunku literackiego, pisanie własnych utworów, udział w konkursach i quizach z nagrodami, edycja gazetki Klubowej pt. „Klub Młodzieży”, przygotowanie i czynny udział w programie z okazji 88 rocznicy urodzin Jana Pawła II, wyjazd do kina na film pt. Kroniki Spiderwick”),
-      pobudzanie w uczniach ciekawości świata, pasji i aktywności, a także kształtowanie motywacji czytelniczej,
-      integracja dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, wzmacnianie ich poczucia własnej wartości i samooceny,
-      wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej o woluminy na kwotę 5 tys. zł,
-      wzrost frekwencji uczniów czytających książki i korzystających z biblioteki szkolnej,
-      wzrost zainteresowania czytelnictwem dzieci i młodzieży, przeniesienie nawyków czytelniczych w środowisko domowe, a co za tym idzie wzrost czytelnictwa wśród osób dorosłych,
-      kształtowanie poczucia samodzielności i odpowiedzialności – uczestnicy projektu wychodzili z własnymi pomysłami i propozycjami m.in. zorganizowano wyjazd do kina oraz program z okazji 88 rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Realizacja programu obejmowała 10 etapów. Każdy etap poświęcony był zapoznaniu się uczniów z innym gatunkiem literackim. Uczestnicy zachęcani byli do tworzenia własnych utworów, które były publikowane w formie gazetki szkolnej pt. „Klub Młodzieży” oraz jako mini-tomiki poezji. Na każdym etapie organizowany był konkurs połączony z nagrodami książkowymi dla zwycięzców. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi, elementami socjoterapii i arteterapii. W ramach realizacji poszczególnych etapów realizowane były zajęcia plastyczne, inscenizacje, gry i zabawy.Uczniowie zachęcani byli do samodzielności i aktywności. Ochotnicy otrzymywali zadania domowe, za które otrzymywali specjalne znaczki. Znaczki były sumowane i dla najbardziej zaangażowanych uczniów przewidziane były nagrody książkowe. W ramach realizacji projektu dokonano zakupu książek na kwotę 5 tys.zł w celu wzbogacenia i poszerzenia oferty księgozbioru biblioteki szkolnej. Dobór pozycji został poprzedzony wcześniejszą konsultacją z uczniami, nauczycielami oraz dyrektorem szkoły.
Tematy zajęć:
Wrzesień     „Moje spotkanie z książką”;
Październik     „Zaczarowany świat baśni”;
Listopad       „Mity – tajemniczy świat starożytnej Grecji”;
Grudzień     „Fraszki – pół żartem, pół serio”;
Styczeń     „Przesłanie zawarte w przypowieści”;
Luty     „Nowela, – co to takiego”;
Marzec     „Ile prawdy w legendzie”;
Kwiecień     „Powiedz coś wierszem”;
Maj     „Morał płynący z bajki”;
Czerwiec     „Opowiadanie”.
    Przesłaniem projektu było, aby motywować i zachęcać uczniów do czytania książek w sposób inny niż typowe lekcje, gdzie czytanie sprowadza się najczęściej do nielubianego obowiązku, ale poprzez formę warsztatową zajęć, gdzie wchodzenie w świat książek odbywa się poprzez gry i zabawy, zajęcia plastyczne, inscenizacje. Zajęcia te dawały możliwość wykazania się własnymi pomysłami oraz inicjowały twórczość własną uczniów. Aktywność i wytwory uczniów były promowane i rozpowszechniane w formie gazetki szkolnej pt. „Klub Młodzieży”, podczas występu z okazji 88 rocznicy urodzin Jana Pawła II pt. „Poezja Jana Pawła II” oraz jako mini-tomiki poezji.
     Myślę, że zajęcia podobały się naszym uczniom i założone cele zostały osiągnięte.

Członkowie klubu prezentuja swoje prace

Członkowie klubu podczas zajęć

Uczniowie lasy V na zajęciach

W kościele parafialnym w Białej podczas prezentacji