Szkoła Podstawowa w Białej

Uczymy się języka angielskiego

"Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"
Antoni Pawłowicz Czechow

Znajomość języków obcych w obecnych czasach jest po prostu koniecznością. Najbardziej przydatnym językiem wydaje się znany na całym świecie język angielski. Wielu uczniów i ich rodziców zdaje sobie już z tego sprawę i przywiązuję wagę do zajęć już od początku edukacji. Szkoła wychodząc naprzeciw tym wymaganiom współczesnego świata wprowadza język obcy już w klasach nauczania zintegrowanego, gdzie uczniowie obcują z językiem dopasowanym do ich możliwości intelektualnych i zainteresowań. Zwraca się wtedy uwagę na słownictwo, proste dialogi. W kolejnych etapach edukacji uczniowie zdobywają dodatkowe umiejętności i wiedzę. Podręczniki nowej generacji odwołują się do zainteresowań młodego pokolenia, wykorzystują różnorodne metody, aby nauka nie była monotonna, ich szata graficzna jest atrakcyjna. Wszystko to opracowane jest przez specjalistów tak, aby nauka nie była przykrym obowiązkiem. Ważne jest, aby również uczniowie zdawali sobie sprawę, że uczą się nie tylko dla pozytywnej oceny, ale te umiejętności są dla nich bardzo potrzebne. Na pierwszych lekcjach w klasie pierwszej zawsze zaczynam od krótkiej rozmowy, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Najczęściej padają wtedy odpowiedzi:
- "żeby zrozumieć słowa piosenek po angielsku",
- "by móc się porozumieć w obcym kraju",
- "aby pomóc obcokrajowcowi w Polsce, gdy np. zapyta o drogę",
- "żeby przeczytać obcojęzyczne książki, gazety, fachowe artykuły",
- "aby zrozumieć polecenia gier komputerowych" ...itp.
     A potem oprócz kwestii związanych z programem nauczania, kładę nacisk na mobilizowanie uczniów do pracy wybierając różne materiały i zwracając uwagę na przydatność angielskiego. Pracuję z ciekawymi podręcznikami, ale także wykorzystuję filmy video, prowadzę lekcje w pracowni komputerowej, gdzie utrwalamy wiadomości w grach językowych on-line. Klasa czwarta i piąta dysponuje płytą CD- Rom z ćwiczeniami utrwalającymi omówiony materiał. Prowadziliśmy wymianę listów z uczniami z innych krajów również uczących się angielskiego poprzez stronę www.epals.com, a także klasy wykonywały prezentacje multimedialne o krajach angielskojęzycznych.
     W zjednoczonej Europie, w świecie, który stał się bardziej otwarty poprzez coraz bardziej dostępne  międzynarodowe podróże, przez otwarty dla Polaków rynek pracy, w rzeczywistości mediów, a szczególnie Internetu, wszyscy musimy uświadomić sobie istotę nauki języków obcych, a nasi uczniowie powinni dokładać starań, aby jak najlepiej wykorzystać zajęcia w szkole.

Uczniowie kl. VI podczas pisania
testów  z języka angielskiego

Uczennice klasy VI na lekcji języka angielskiego
 w pracowni komputerowej