Szkoła Podstawowa w Białej      


Szkolny konkurs plastyczny
"Strach na wróble"

 
     W marcu ogłoszono w szkole konkurs plastyczny pt. ,,Strach na wróble". Uczniowie klas IV, V, VI chcący przystąpić do konkursu mieli za zadanie wykonać stracha jako formę przestrzenną. ,,Strach na wróble" to znany polski element na naszych polach, w ogrodach czy sadach. To taki ciekawy ,,stwór", który ma odstraszyć ptactwo i inne małe zwierzątka, chcące sobie zrobić ,,ucztę" z naszych plonów - owoców, warzyw, nasion czy młodych roślin. Strach więc ma zadanie szczególne. Jak go więc zrobić, aby spełniał swoją rolę?
     Wspólnie z nauczycielem plastyki uczniowie uzgodnili, że strachy powinny być kolorowe, wyróżniające się na tle krajobrazu, mają dawać jakieś efekty dźwiękowe oraz mieć elementy ruszające się pod wpływem wiatru czyli po prostu - strach ma straszyć !!! Materiały, z których wykonywano strachy to przede wszystkim mocna i stabilna konstrukcja drewniana. Do dekoracji stracha wykorzystano: folie, materiały tekstylne, stare ubrania, puszki aluminiowe oraz inne szeleszczące elementy zdobiące stracha. W ubiorze stracha przeważały ,,mocne" kolory - czerwień, żółty, pomarańcz, niebieski. Każdy strach był obwieszony takimi elementami jak: pocięta w paski folia, kolorowe puszki aluminiowe, błyszczące płytki CD, stare taśmy magnetofonowe.
Najciekawsze strachy stanęły do szkolnego konkursu, które oceniło jury złożone z nauczycieli uczących w klasach IV- VI. Wśród kilkunastu strachów pięciu z nich przyznano nagrody i wyróżnienia:

I miejsce zajął strach wykonany przez uczennice z klasy IV: Monikę Budarz, Dorotę Kotulę oraz Malwinę Sala,

II miejsce  strach z klasy VI, a wykonały go: Agnieszka Kwaśny, Aleksandra Błaszczyk i Klaudia Wrona,

III miejsce zdobył strach wykonany przez uczennice z klasy V :Katarzynę Bereś, Karolinę Czudec , Dominikę Juchę  i Zuzannę Wielgos.

Przyznano również dwa wyróżnienia strachom z klasy V, a wykonały je dwie grupy uczniów: Mariola Walas, Anna Poniewozik, Natalia Głodowska Paulina Buż  oraz Adrian Sowa, Tomasz Gargała  i Dominik  Kotarba.

     Autorów najlepszych strachów nagrodzono pamiątkowymi dyplomami  i drobnymi upominkami.






I i II miejsce



III miejsce






Wyróżnienia