Szkoła Podstawowa w Białej

Akademia z okazji 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 - Maja

3 maja wypada co roku religijne i narodowe święto. W 2008 roku jest to 217 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 - Maja. Rocznicę tę obchodziliśmy w naszej szkole w dniu 5 maja. Tak, jak co roku podczas akademii związanych z tym świętem rozbrzmiewały znane pieśni: „Święta miłości kochanej ojczyzny", „Witaj majowa jutrzenko" czy „Zgoda sejmu”, a także współczesne mówiące także o patriotyzmie. Uczniowie podczas wystąpienia przypomnieli historię tamtych dni majowych, które budziły na krótko nadzieje Polaków na utraconą podczas rozbiorów wolność. Uczniowie kl.VI. wcześniej przygotowywali się do tej uroczystości. Gromadzili materiały związane z tym świętem. Uczennica Magda Kozak wykonała piękny napis na gazetkę upamiętniający rocznicę, natomiast uczennice: Magda Kocój i Gabrysia Jamrozik udekorowały dwie tablice, na których znalazły się prace konkursowe uczniów z kl.IV-VI poświęcone tej rocznicy. Wszyscy uczniowie kl.VI brali czynny udział w akademii. Dali przykład młodszym uczniom naszej szkoły, jak trzeba uczyć się patriotyzmu. Także uczniowie z kl.V: Zuzia Wielgos, Dominika Jucha oraz Patryk Łojek z kl.VI pięknie zaprezentowali się w poczcie sztandarowym, a tym samym dali znak jako najstarsza klasa przejęcia ważnych uroczystości w szkole.
Ta żywa lekcja historii zaprezentowana przez kl.VI wszystkim się przydała. Uczniowie w swoich wystąpieniach przypomnieli także rolę kraju ojczystego w życiu każdego Polaka i radość płynącą z wolnej ojczyzny. Przygotowana uroczystość o tematyce patriotycznej kolejny raz uświadamiała zebranym, iż Polacy nie zawsze mogli cieszyć się wolnością. Kultywowanie rocznicy takich świąt utrwala szacunek do kraju ojczystego i jego historii.

Prace uczniów:

Gazetki na korytarzu szkoły: