Szkoła Podstawowa w Białej      


Wycieczka do Rzeszowa- zwiedzamy zabytki i wystawę
"Tajemnice chińskiego geniuszu- odkrycia i wynalazki"
     


   W dniach 4 i 13 lutego 2008 roku klasy V i VI uczestniczyły w wycieczce do Rzeszowa.Celem tej wycieczki było zapoznanie uczniów z najważniejszymi zabytkami Rzeszowa oraz zwiedzanie wystawy ,,Tajemnice chińskiego geniuszu - odkrycia i wynalazki" w Biurze Wystaw Artystycznych.
   Trasę wycieczki rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie znajduje się zamek Lubomirskich. Przechodząc następnie ulicą Pod Kasztanami uczniowie mogli obejrzeć budynki z XIX wieku. Obecnie odnowione, przyciągają one swoją oryginalnością architektoniczną każdego przechodnia. Letni Pałacyk Lubomirskich był kolejnym punktem naszego spaceru po Rzeszowie. Na początku ulicy 3 Maja, kiedyś ulicy Pańskiej można obejrzeć eklektyczny budynek, obecną siedzibę banku. Patrząc na ten budynek uczniowie wyróżniali wyraźne elementy różnych stylów architektonicznych: gotyckiego, renesansowego i innych. Budynek Muzeum Okręgowego, I liceum i kościół św. Krzyża przy ulicy 3 Maja to siedziba byłego zakonu Pijarów. Kolejne punkty wycieczki po zabytkowych miejscach Rzeszowa to: kościół farny, pomnik Lisa -Kuli, ratusz rzeszowski oraz kamienice wokół rynku. Synagogi żydowskie obecne Archiwum Państwowe oraz Biuro Wystaw Artystycznych, to ostatnie zabytkowe miejsca, które na tej wycieczce obejrzeli uczniowie.
   W BWA uczniowie zobaczyli wystawę pt. ,,Tajemnice chińskiego geniuszu - odkrycia i wynalazki". Prezentowane były na niej przedmioty codziennego użytku oraz 110 wynalazków z następujących dziedzin: rolnictwo, astronomia, nawigacja, transport, matematyka, medycyna, fizyka, militaria, architektura, muzyka. Można by rzec, że nie ma właściwie dziedziny nauki, w której starożytni Chińczycy nie mieli by coś do powiedzenia. Największe dzieła chińskiej myśli technologicznej i naukowej po dziś dzień zachwycają swoją funkcjonalnością.
   Uczniowie obejrzeli te eksponaty z dużym zaciekawieniem, gdyż nie zdawali sobie sprawy jak wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje korzenie w dawnych Chinach.