Szkoła Podstawowa w Białej

Portret słońcem malowany

W pewien słoneczny wrześniowy dzień lekcja plastyki odbyła się na zewnątrz szkoły. Tematem lekcji był ,,Portret słońcem malowany". Słońce tego dnia było dla nas niezbędnym narzędziem do wykonania naszej pracy malarskiej.  Wszyscy uczniowie klasy V i VI przynieśli duże formaty szarego papieru, farby plakatowe oraz szerokie pędzle. Należało się tak ustawić na płaszczyźnie papieru aby cały nasz cień postaci padał tylko na papier. Kiedy już nam się to udało i ,,umieściliśmy" się na papierze trzeba było w szybkim tempie odrysować zarys postaci, który nakreślony  był  przez słońce. Mając już szkic można było przystąpić do wykończenia  pracy. Każdy wykonywał swój portret indywidualnie. Niektórzy uczniowie mieli początkowo trudności w malowaniu a może raczej mało śmiałości w wykonywaniu tej pracy, gdyż po raz pierwszy malowali swój portret na tak dużym formacie.
     W efekcie powstało wiele ciekawych prac. Są one inne niż tradycyjne portrety, gdyż są portretami ,,malowanymi przez słońce".