Szkoła Podstawowa w Białej

216 rocznica uchwalenia Komstytucji 3 - Maja

3 maja wypada religijne i narodowe święto. W tym roku jest to 216 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 - Maja. W powojennej historii święto przywrócone zostało 6 kwietnia 1990r. przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i uznane za święto państwowe na cześć rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji ogłoszonej podczas obrad Sejmu Wielkiego w 1791 r.
    Uczniowie z kl.VI  w dniu  4.05. 2007r. podczas uroczystej akademii przypomnieli historię tamtych dni majowych, o których przecież nie sposób zapomnieć. Rozbrzmiewały znane pieśni patriotyczne: „Święta miłości kochanej ojczyzny", „Witaj majowa jutrzenko", czy „Zgoda sejmu”. Podczas uroczystości  zostały przypomniane lata, które budziły na krótko nadzieje Polaków na utraconą podczas rozbiorów wolność, bowiem obóz patriotyczny, propagujący reformy, dążył do przeprowadzenia pewnych zmian ustrojowych, zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii. Jednak przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi wszelkim reformom i zamierzał nadal opierać się na protekcji rosyjskiej. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych, ale w oparciu o carat. Walka pomiędzy tymi stronnictwami miała się rozegrać w Sejmie, który rozpoczął obrady w 1788r. Prace Sejmu Czteroletniego uwieńczyło uchwalenie nowej Konstytucji w dniu 3 Maja 1791r. Dzieło Konstytucji 3 Maja nie zginęło. Do historii przeszła jako druga na świecie, po konstytucji amerykańskiej, a pierwsza w Europie demokratyczna ustawa zasadnicza.
    Ta lekcja patriotyzmu zaprezentowana przez kl.VI wszystkim się przydała. Przygotowana uroczystość o tematyce patriotycznej kolejny raz uświadamiała zebranym jak wielka powinna być radość z wywalczonej  w trudzie wolności. Kultywowanie świąt narodowych utrwala szacunek do ojczyzny i jej historii.