Szkoła Podstawowa w Białej

Podsumowanie pracy Gminnego Forum Samokształceniowego Nauczycieli
nauczania zintegrowanego za rok szkolny 2005/2006

25 października 2006 r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Białej podsumowanie pracy GFSN za rok poprzedni. Działalność Forum w szóstym roku swojej pracy była kontynuacją realizacji wielu zadań przyjętych w poprzednich latach. Było to między innymi organizowanie gminnych imprez dla dzieci młodszych, organizowanie spotkań warsztatowych w ramach wymiany doświadczeń i doskonalenie własnego warsztatu  i metod pracy, zredagowanie kolejnego numeru biuletynu. W roku szkolnym 2005/2006 przygotowano i przeprowadzono 7 konkursów gminnych.
Były to następujące konkursy:
·    „Przegląd Kolęd i Pastorałek” – zorganizowany przez SP w Kielnarowej
·    „Moja Mała Ojczyzna” pt. „Szukamy zwiastunów wiosny w naszej miejscowości” – zorganizowany przez SP w Matysówce
·    „Konkurs Ortograficzny” – „Mały Mistrz Ortografii” – przygotowany przez SP w Białej
·    „VI Gminna Olimpiada Sportowa klas młodszych” -  przeprowadzona w SP w Białej
·    „Wielkanocne kartki i pisanki” – konkurs zorganizowany przez SP w Budziwoju
·    „Festiwal piosenki dziecięcej” – zorganizowany przez SP w Tyczynie
·    „Gminny Rajd dla najmłodszych” – zorganizowany przez SP w Hermanowej.
   Współpracujące z Forum przedszkola w Budziwoju i w Tyczynie wzięły udział w „Gminnym Konkursie Kolęd” oraz „Festiwalu piosenki dziecięcej”. Każda szkoła opracowała bogaty scenariusz ustalonej imprezy. Konkursy przebiegały przy udziale zaproszonych gości – burmistrza Miasta i Gminy Tyczyn – pana Kazimierza Szczepańskiego, wizytatora kuratorium oświaty i wychowania  w Rzeszowie – pani Urszuli Stec oraz dyrektorów współpracujących ze sobą szkół. Najpiękniejszym podziękowaniem dla nauczycieli za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy było zadowolenie i uśmiech na twarzy uczestników. Organizatorzy zapewniali miłą i przyjazną atmosferę i starali się,aby każde dziecko otrzymało nagrodę, dyplom czy pamiątkowy upominek. Było to możliwe dzięki współpracy z władzami samorządowymi oraz Komisją do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tyczynie. Uczniowie dzięki tego typu konkursom mogli rozwijać swoje zainteresowania literackie, muzyczne, plastyczne czy sportowe.
    W ramach wymiany doświadczeń przeprowadzono w ciągu roku 2 spotkania warsztatowe (w listopadzie w SP w Białej i w lutym w SP w Budziwoju). Na spotkaniu w Białej nauczyciele poszerzyli swoje wiadomości z zakresu rozpoznawania i diagnozowania różnych zaburzeń występujących u dzieci w młodszym wieku szkolnym  (zaburzenia emocjonalne, nadpobudliwość psychoruchowa czy zaburzenia lateralizacji). Poznali też różne sposoby rozwijania zainteresowań czytelniczych u dzieci. W SP w Budziwoju mieliśmy możliwość wysłuchania referatu nt. wychowania w duchu wartości i wpływu nauczyciela na kształtowanie się osobowości uczniów. Ponadto  poszerzyliśmy swoje umiejętności nt. jak pracować z dzieckiem mającym trudności w czytaniu i pisaniu, jak postępować z dzieckiem z ADHD, czy jak zapewnić i rozwijać dobry kontakt z uczniami jako zespołem klasowym. Wzbogaciliśmy się też o bardzo  ciekawe materiały dotyczące edukacji ekologicznej w klasach I – III.
   Współpracujące ze sobą w ramach Forum przedszkola z naszej gminy mogły zapoznać się na warsztatach z przedstawionym biuletynem „Wieści Przedszkolne” jako jedną z form kontaktu z rodzicami. Materiały z odbytych warsztatów i inne, opracowywane przy różnych okazjach zebrali i opublikowali jako kolejny Biuletyn Forum – nr 6 za rok 2005/2006 nauczyciele ze SP w Białej. Myślę, że ta publikacja, chodź nie ma ściśle sprecyzowanego tematu przewodniego zawiera cenne wskazówki do naszej pracy nauczyciela – wychowawcy z dzieckiem klas młodszych.
   Współpracującym w ramach Forum nauczycielom serdecznie dziękujemy za wysoki poziom przygotowywanych imprez. Nowemu koordynatorowi i nowej szkole pełniącej rolę koordynującą działania Forum – Szkole Podstawowej w Kielnarowej, życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym.