Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Wycieczka klas IV - VI

31 maja 2006r. uczniowie klas IV-VI pojechali na jednodniową wycieczkę krajoznawczą, której trasa prowadziła poprzez Bałtów, Opatów, Sandomierz, Baranów Sandomierski. Zgodnie z planem o godz. 5.45  wycieczkowicze wyruszyli sprzed szkoły wraz z opiekunami Barbarą Woźniak, wychowawcą kl. IV oraz Elżbietą Stanio wychowawcą kl. V. Przewodnikiem wycieczki była pani Józefa Ślemp.  Na drodze nie było zbyt dużego ruchu, więc dojechaliśmy bardzo szybko.
    Głównym celem wyprawy było zwiedzenie Bałtowskiego Parku Jurajskiego. W drodze do Bałtowa przejeżdżaliśmy przez miejscowości, w których zobaczyliśmy wiele interesujących budowli, m.in. kościół barokowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościół Dominikanów w Klimontowie, a także wiele zabytkowych kapliczek. Bałtowski Park Jurajski rozpościera się pośród malowniczego krajobrazu, położonego na wzniesieniu, u podnóża  którego płynie piękna rzeka, zwana Kamienną. Sztuczny dinozaur, lecący nad nią zapowiada turystom, że w niedalekiej odległości znajduje się park. Ziemia Parku Jurajskiego zawiera prochy dinozaurów. W niektórych częściach parku są ślady dinozaurów. Bałtowski Park Jurajski objęty jest Patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Na tablicy wstępnej są zamieszczone słowa: „Goszcząc u nas, wspierasz naszą małą Ojczyznę”. Ludzie Bałtowa postanowili przyciągnąć turystów i zbudować Park Jurajski. Dawno temu, w miejscu, gdzie teraz jest Park Jurajski żyło ok.100 dinozaurów.
   Kolejnym miejscem na trasie wędrówki był Opatów. Niektóre zabytki Opatowa to: Ratusz Miejski, Brama Warszawska, Kolegiata, która ma 800 lat, kościół w stylu romańskim, którego patronem jest św. Marcin. W Opatowie istnieje też trasa podziemna. W centrum tego miasta usytuowany jest pomnik, poświęcony Majorowi Toporowi – Zwierzdowskiemu, straconemu na rynku w Opatowie i powstańcom 1863 – 4r. Najciekawszym obiektem jest tu jednak Brama Warszawska wzniesiona w latach 1520 – 1530 dzięki  Fundacji Krzysztofa Szydłowskiego.
    Trzecim zwiedzanym miastem był Sandomierz. Zabytki Sandomierza to: cmentarz żołnierzy poległych w II wojnie światowej, seminarium duchowe, dom Jana Długosza, gdzie jest obecnie muzeum diecezjalne, kościół św. Józefa, gdzie są zamieszczone podziemia, w których spoczywa ciało Haliny Jadwigi Morsztynówny. Ciekawostką  tego miejsca jest to, że jej ciało nawet po 100 latach nie uległo rozkładowi, nie wiadomo dlaczego…W Sandomierzu są cztery bramy, my zobaczyliśmy tylko jedną, Bramę Opatowską. W tym mieście mieści się najstarsze liceum w Polsce, wybudowane przez zakon Franciszkanów. Jednym z cennych zabytków jest również katedra oraz zamek królewski, wybudowany przez Kazimierza Wielkiego (teraz mieszczą się tam muzea). W Sandomierzu są rozłożyste podziemia, które mieliśmy okazję zobaczyć. Podziemna Trasa Turystyczna powstała z połączenia podziemnych składów kupieckich z XV – XVII w., znajdujących się pod zachodnią pierzeją Rynku. Jej długość wynosi ok. 450 m, najniżej położona komora jest na głębokości prawie 12 m. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory w różnych poziomach. Otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej nastąpiło 1 grudnia 1977 r.
    Ostatnim zwiedzanym miejscem był rodowy zamek Baronowskich w Baranowie Sandomierskim. Zamek ma kształt czworoboku. Nazywany jest „Małym Wawelem” lub „Perłą renesansu”.
    Wycieczka zakończyła się o godz. 1915. Szkoda, że trwała tak krótko, bo naprawdę była ciekawa. Zobaczyliśmy kilka interesujących miejsc, położonych przecież tak niedaleko Podkarpacia, które warto zwiedzić. Było cudownie, mimo że pogoda w tym dniu urządziła nam psikusa. Uczniowie byli bardzo grzeczni, więc może wkrótce znowu gdzieś wyjadą.

W Parku Jurajskim

Na dziedzińcu zamku w Baranowie Sandomierskim