Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Tydzień ekologiczny

W dniach 20 - 28.04.2006r. trwał w naszej szkole tydzień ekologiczny połączony z zakończeniem kampanii ekologicznej " Program ekozespołów w szkole" i obchodami Święta Ziemi. W dniu 20.04.2006r. odbył się apel ekologiczny, na którym został przedstawiony teatrzyk ekologiczny "Ekologiczne zakupy i nie tylko..." przygotowany przez uczniów klasy V. Celem inscenizacji było zwrócenie uwagi na dokonywanie ekologicznych wyborów w trakcie zakupów, propagowanie ekologicznych opakowań, produktów wielokrotnego użytku, uświadomienie skąd bierze się "przysłowiowa góra śmieci", jak ją ograniczyć?, co my w tym zakresie możemy zrobić?. Program kształtował poczucie odpowiedzialności za środowisko. Podkreślono rolę selektywnej zbiórki odpadów, doniosłej roli recyklingu.  Zwrócono uwagę na zdrową żywność i tę niezdrową. Na tę okazję wykonaliśmy z odpadów ekologiczne stroje. Pokaz "mody ekologicznej" był elementem przygotowanego apelu. Przygotowano szereg ekologicznych piosenek oraz elementów dekoracyjnych na salę gimnastyczną, w której odbył się apel  (np. "drzewo smutne i wesołe" ). Inscenizację tę mieli możliwość obejrzeć rodzice uczniów naszej szkoły przy okazji wywiadówki w dniu 26.04. 2006r. Apel w tym dniu zaszczyciła swoją obecnością pani Urszula Stec - wizytator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Teatrzyk ekologiczny

W dniu 21.04.2006+r.zorganizowana została piesza wycieczka uczniów klasy V do gospodarstwa eko - agroturystycznego " Dębinianka" pani Zofii Kalita w Budziwoju. Dzieci dowiedziały się co to jest gospodarstwo agroturystyczne, poznały proces wytwarzania żywności metodami ekologicznymi. Zapoznały się z ziołami, przyprawami, nowalijkami uprawianymi w gospodarstwie. Miały możliwość obejrzenia hodowli tuczników. Zostały poczęstowane " zdrową żywnością" . Pani zachęcała dzieci do kupowania produktów ekologicznych produkowanych lokalnie. Dzieci zadawały liczne pytania, pytały min. jakie są zalety wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym? Oni sami przyjemnie i czynnie spędzili tam czas.  W drodze powrotnej uczniowie z EKO - patroli sprzątali naszą okolicę, posegregowane odpady zostały złożone obok szkoły.

Na zakończenie kampanii i tygodnia ekologicznego w dniu 27. 04 2006r. odbył się w naszej miejscowości "Happening - Przyjaciele Ziemi". Uczniowie w ekologicznych strojach, z transparentami ekologicznymi, plakatami, pojemnikami do segregacji odpadów przemaszerowali główną ulicą wsi Biała. Nierozerwalnie towarzyszyła im piosenka ekologiczna - hymn ekologów naszej szkoły: "SOS dla Ziemi". Happening wzbudził zainteresowanie mieszkańców i nie skrywaną aprobatę.

W gospodarstwie agroturystycznym

Happening - Przyjaciele Ziemi