Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Wycieczka do skansenu w Markowej i zamku w Łańcucie

W ramach realizacji programu ,,Poznajemy Rzeszów i okolice”, w dniu 24 kwietnia 2006 roku klasa VI uczestniczyła w wycieczce do Zagrody - Muzeum w Markowej oraz zamku w Łańcucie.
   Przed wejściem do muzeum w Markowej znajduje się pomnik upamiętniający męczeńską śmierć rodziny Ulmów. W tragicznym dniu 24 marca 1944 roku cała dziewięcioosobowa rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Józef Ulma, jego żona Wiktoria oraz siedmioro dzieci zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów. Miejsce to uświadomiło uczniom tragedię rodziny polskiej i żydowskiej w okresie II wojny światowej. Przewodnik przedstawiając uczniom rodzinę Ulmów, podkreślał jej odwagę i chęć pomocy innym za wszelką cenę, nawet za cenę życia. To szczególne miejsce  zrobiło na uczniach duże wrażenie, słuchali oni z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem.
   Zagroda - muzeum zlokalizowane jest w centrum wsi. Jest to kompleks budynków wchodzących w skład jednego gospodarstwa chłopskiego z XIX w. Budynki są bardzo bogato wyposażone w przedmioty, narzędzia i urządzenia, które wszyscy obejrzeliśmy z dużym zaciekawieniem. Narzędzia te przedstawione są w taki sposób jak to było wówczas kiedy mieszkał tu, żył i gospodarzył jej dawny właściciel. W muzeum zwiedziliśmy też inne obiekty: chałupę kmiecą, stajnię, stodołę, spichlerz (stołek), wiatrak, chatę biedniacką oraz kuźnię. W obrębie zagrody stoi też żuraw oraz bróg - rodzaj wiaty na czterech słupach krytej słomianym dachem a pod nią drabiniaste wozy. W środkowej części zagrody   można również zobaczyć piękne ule. Ciekawostką muzeum jest ,,Galeria pod strzechą” gdzie eksponowane są fotograficzne pamiątki z dawnych lat. Prawie 700 zdjęć w większości z okresu międzywojennego przedstawiających mieszkańców Markowej, ich życie codzienne i pracę.
   Po zwiedzeniu zagrody uczniowie wykonali rysunki plenerowe przedstawiające wybrany fragment muzeum. Największym powodzeniem wśród uczniów cieszył się wiatrak pięknie wkomponowany w całość zagrody.

Przed pomnikiem rodziny Ulmów

W kuchni chałupy

Przedmioty użytku codziennego

Wokół wiatraka

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obejrzeliśmy piękne wnętrza zamku oraz niezwykle interesującą kolekcję pojazdów konnych. Bardzo spodobały się uczniom trofea myśliwskie eksponowane w powozowni.  Po zwiedzeniu zamku i powozowni spacerowaliśmy po malowniczym parku oglądając rzeźbę parkową oraz piękno zakwitających  w parku kwiatów i rozwijających się drzew.

Przed zamkiem

W powozowni

Podsumowując tę wycieczkę trzeba zauważyć dwa odrębne obrazy. Trochę wyobraźni i ,,lotu w przeszłość”, a zobaczymy z jednej strony piękną, arystokratyczną rezydencję rodu Lubomirskich z wspaniałymi bogato wyposażonymi wnętrzami, salą balową wypełnioną tańczącymi parami, parkiem, fontannami i jadącym powozem. Po drugiej zaś stronie wiejską XIX - wieczną zagrodę, krytą strzechą, wyposażoną w proste narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego. Studnię z żurawiem, ule pośrodku zagrody i urokliwy wiatrak z boku zagrody.
   Możemy zadać sobie takie pytanie, gdzie żyło się szczęśliwiej  lub gdzie Ty w tych dawnych czasach chciałbyś żyć i mieszkać? Odpowiedź zostawiamy każdemu.
   Podczas całej wycieczki mieliśmy piękną pogodę co jeszcze bardziej ją uatrakcyjniło. Wróciliśmy  wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń.