Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Niezapomniane przeżycie...

27 marca 2006r. kl. VI obejrzała w kinie Helios film „Jan Paweł II”. Film powstał  w koprodukcji amerykańsko – włosko - polskiej o międzynarodowej sławie. W roli Papieża Jana Pawła II wystąpił Jon Voight, amerykański aktor znany m.in. z nagrody Oscara za główną rolę w antywojennym filmie „Powrót do domu". Obok niego udział wzięły takie znakomitości światowego kina jak: Cary Elwes, James Cromwell, Christopher Lee czy Ben Gazzara. W filmie uczestniczyli także polscy aktorzy i twórcy, trwał ponad 2 godziny i przypominał wydarzenia z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Film został zrealizowany w polskiej wersji językowej. Przy dubbingu uczestniczyli najlepsi polscy aktorzy m.in.: K.Kolberger, J.Radziwiłowicz, Z. Zamachowski, O.Łukasiewicz,M. Żebrowski, D.Stenka, J.Machulski, W. Kowalski.. Aby zapewnić maksymalnie możliwą w filmie fabularnym wiarygodność, polscy twórcy współpracowali   z   odpowiednimi   konsultantami,   m.in. Ks.   Prałatem dr   Pawłem Ptasznikiem   z   Sekcji   Polskiej Watykańskiego Sekretariatu Stanu, Ks.  Prałatem   prof.   Janem  Sochoniem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Ks. dr Robertem Nęckiem, Rzecznikiem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej.
   Uczniowie kl.VI wyszli sami z propozycją obejrzenia tego filmu. Jednak samo obejrzenie filmu „Jan Paweł II” mogło nie wystarczyć dla ucznia kl. VI do zrozumienia treści i przesłania obrazu o dokonaniach postaci, która wywarła ogromny wpływ na losy naszego kraju. W celu ułatwienia dobrego odbioru treści filmu, przed obejrzeniem, odpowiednio przygotowano uczniów. Na lekcjach języka polskiego przybliżona została biografia Ojca Świętego, jego dokonania, wpływ na losy Polski, Europy i Kościoła. Wyznaczone zostały także zadania dla uczniów, które dotyczyły przekazu filmowego i treści filmu. Zaproponowano, aby w trakcie projekcji zastanowili się nad odpowiedziami na wcześniej zadane pytania, by lepiej zrozumieć film i poznać głównego bohatera.
   Film bardzo podobał się widzom z kl.VI, byli bardzo wzruszeni, a jednocześnie usatysfakcjonowani, że mogli w ten sposób przygotować się do pełnego przeżycia zbliżającej się rocznicy śmierci Ojca Świętego. Przesłanie filmu jak i wielkość Osoby Jana Pawła II pozwoliły uczniom z kl. VI przypomnieć wymiar duchowy pontyfikatu i dar głębokiej wiary, jaki pozostawił w sercach milionów Polaków. Obejrzenie go przyczyniło się także do głębszego przeżycia rekolekcji szkolnych, które poprzedzały projekcję filmu „Jan Paweł II”.