Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Ferie nie muszą być nudne

W Szkole Podstawowej w Białej w okresie ferii zimowych od 30 stycznia do 10 lutego 2006r.  zostały zorganizowane zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w ramach realizacji opracowanego przez nauczycieli programu „Ferie w szkole”. Myśl napisania programu zrodziła się po analizie przez zespół wychowawczy wyników wywiadu, przeprowadzonego na godzinach wychowawczych wśród uczniów naszej szkoły na temat „form spędzania ferii zimowych”. Wyniki badań w większości przypadków potwierdziły, że uczniowie podczas ferii nudzą się, prawie nikt nie wyjeżdża poza miejsce zamieszkania, większość spędza je przed telewizorem lub komputerem. Celem opracowanego przez nauczycieli programu: „Ferie w szkole” było poszerzenie zakresu działań szkoły w sferze opiekuńczo – wychowawczej oraz zaproponowanie uczniom ciekawszej formy spędzania czasu wolnego.
      W okresie dwóch tygodni ferii dyżur w szkole pełnili wszyscy pracujący nauczyciele. Przygotowaliśmy dla uczniów naszej szkoły bogatą ofertę zajęć o charakterze rekreacyjno – sportowym, rozrywkowym, o charakterze ekologicznym, do zajęć z zakresu edukacji muzycznej i informatycznej. Wszystko  po to by promować zdrowy tryb życia poprzez aktywność ruchową, rozwijać różnorakie zainteresowania uczniów, uczyć komunikacji w grupie, wskazywać zasady zdrowej rywalizacji, przeciwdziałać nudzie, która często bywa przyczyną niewłaściwego zachowania. Zajęcia cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem, czego dowodem może być wysoka frekwencja zwłaszcza w pierwszym tygodniu ferii, gdy korzystało z zajęć dziennie 40 - 50 uczniów szkoły. Zajęcia były tak zorganizowane, że mogli uczestniczyć w nich uczniowie z różnych grup wiekowych, co oczywiście wymagało przeprowadzenia wielu zabaw integrujących. W grupie klas młodszych odbyły się ciekawe zawody sportowe z wykorzystaniem przyborów nietypowych (butelek plastikowych, gazet ). Były to slalomy, wyścigi na kocykach, rzuty do celu ruchomego i stałego, sztafeta z butelką, bitwa kulkowa z gazet, szermierka na wesoło. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić się nie tylko ruchowo. Zawody sprawnościowe przeplatane były różnego rodzaju zagadkami, krzyżówkami, rebusami i łamigłówkami przygotowanymi dla poszczególnych drużyn. Wiele zadowolenia dostarczyło dzieciom wyjaśnienie znaczeń niektórych powiedzeń np. „upaść na głowę”, „mieć węża w kieszeni”, „wpuścić kogoś w maliny”. Rozegrano również mecz koszykówki i piłki nożnej. Uczniowie klasy IV byli bardzo zadowoleni z wyjścia na sanki na górkę w Białej wraz ze swoją wychowawczynią. Zjazdy okazały się wspaniałe, urządzono zawody saneczkowe.
Na sali gimnastycznej w grze  w piłkę siatkową rywalizowały drużyny dziewcząt i chłopców z klas IV – VI. Rozegrano ponadto turniej w koszykówkę, piłkę nożną oraz w tenisa stołowego, wszystko przy gromkich okrzykach kibiców. Najbardziej zainteresowani chłopcy mieli możliwość obejrzenia projekcji DVD -  zajęć ze szkółki Davida Beckhama. Wiele emocji wzbudziły wyścigi z jajkiem, piłką lekarską, wyścig „spętanych” i „braci syjamskich. Uczniowie prowadzili zabawę w ekologiczne kalambury. Spośród 50 przygotowanych haseł, drużyny losowały ekologiczne „pokazywanki”. Przedstawiciele grup prezentowali tylko za pomocą gestów znaczenie hasła. Drużyna, która odgadła najwięcej haseł uzyskiwała tytuł „Mistrza Kalambura”. Dzieciom bardzo podobały się również inne zabawy o tematyce przyrodniczo – ekologicznej: „polowanie nietoperzy”, „budowanie sieci pokarmowych”, „jakie to zwierzę”?, slalom ekologiczny, „drzewo smutne i wesołe”. W zajęciach ekologicznych „uczyliśmy się bawiąc” kształtować właściwy stosunek do świata żywego, postrzegać i analizować zjawiska w przyrodzie. Pod opieką nauczyciela muzyki dzieci miały możliwość ćwiczyć kroki tańców: poloneza, walca angielskiego, trojaka , polki. Nauczyciel prezentował ustawienia w pary, zwracał uwagę na dostojność tańców, a co się z tym wiąże na odpowiednią postawę w tańcu. Dzieci młodsze śpiewały piosenki do znanych utworów Jana Brzechwy: „Na Wyspach Bergamutach”, „Kaczka Dziwaczka”, ,, Akademia Pana Kleksa”, wykonywały ćwiczenia ruchowe przy akompaniamencie, przeplatane polką i trojakiem „Zasiali górale”. W okresie ferii uczniowie korzystali z pracowni komputerowej. Poprzez zabawę doskonalili umiejętności właściwego posługiwania się różnymi technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Wyszukiwali ciekawe materiały do kolejnego numeru gazetki szkolnej „Uczeń”, zakładali konta i komunikowali się przy użyciu komunikatora Gadu – Gadu, sprawdzali własną pocztę elektroniczną i wysyłali nowe listy. Korzystali z gier, które uczą i rozwijają.

Bogata oferta jaką nauczyciele zaproponowali uczniom na 2 tygodniowy okres ferii zimowych pokazała, że „ferie nie muszą być nudne”, przyczyniła się do większej integracji uczniów naszej szkoły, pozwoliła także na rozwój ich zainteresowań. Ta forma spędzenia ferii bardzo się uczniom podobała. Spotkała się ponadto z bardzo dobrym przyjęciem ze strony rodziców, tak, że będzie ona na pewno kontynuowana.