Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

VI Kongres Liderów Ekologii

2 grudnia 2005r.uczniowie kl.V reprezentowali naszą szkołę na VI Kongresie Liderów Ekologii, który odbył się w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na tegoroczną galę ekologów zostaliśmy zaproszeni przez Związek Komunalny Wisłok jako nagrodzona szkoła w konkursie "Tłusta oliwa.....szkodzi środowisku ". Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na problem ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństw wywołanych przez nieodpowiedzialne gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi - zużytymi olejami. Uczennica kl.VI Diana Chyła zdobyła w tym konkursie II miejsce. A oto nagrodzony wiersz:
                    Stoi na stacji lokomotywa,
                    ciężka, ogromna i pot z niej spływa,
                    Tłusta oliwa...

Jest bardzo piękna,duża i czysta,
                   olej w nią wlewa pan maszynista.
                   Dzięki olejom nasza maszyna,
                   z gracją posuwa się po szynach.

Pomimo, że olej jest pożyteczny,
                   może być także niebezpieczny.
                   Zanieczyszczone rzeki, jeziora,
                   to właśnie wina tego potwora.

Cóż mamy zrobić by było czyściej?
                  Jak tu się pozbyć tych zanieczyszczeń?.
                  Specjalny pojemnik w tym celu służy,
                  by się pozbywać trującej kałuży.

Przepracowany olej do niego wlewamy,
                  jak dobrze, że czyste sumienie już mamy!
                  Gwizdek już  słychać ciuchcia gotowa,
                  rusza z peronu maszyna parowa.
laureatka konkursu
        Na kongresie nastąpiło podsumowanie działalności Związku Komunalnego Wisłok za br.w tym także edukacji ekologicznej. Impreza podobała się dzieciom, szczególnie ekologiczny teatr pantomimy. Organizatorzy zaprosili uczniów do poczęstunku ,,zdrową żywnością".Dla nas nauczycieli zajmujących się edukacją ekologiczną, spotkanie było okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.