Szkolny zespół chearleaders Szkolny zespół chearleaders Grupa kolędnicza Drużyna sportowa
Szkoła Podstawowa w Białej

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
     10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Białej odbyła się uroczysta akademia z okazji 87 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenografia przygotowana w przeddzień święta nawiązywała do ważnych wydarzeń, które poprzedzały rok 1918 oraz nazwisk bohaterów tych zdarzeń, o których nie można zapomnieć. Część dekoracji przedstawiała symbole Polski: hymn, godło i flagę. Rozświetlające mrok znicze, zapalone na tle brzozowego krzyża potęgowały nastrój. Najbardziej jednak uwagę publiczności przyciągały przepiękne plakaty  związane z tym świętem, które wykonali uczniowie z kl.V.
   Na uroczystość przybyli: Burmistrz, Kazimierz Szczepański, Przewodniczący Rady Miejskiej, Antoni Jonkisz, ks. Mieczysław Mleczko, dyrektor szkoły, Andrzej Kruk, liczne grono rodziców, nauczyciele, uczniowie, absolwenci szkoły, mieszkańcy Białej.
    Uroczystość została przygotowana przez uczniów kl.VI. Jej hasłem przewodnim była „Droga do wolności”. Akademię przygotowano w formie lekcji historii, której celem było przypomnienie jakże ważnych wydarzeń w dziejach naszego narodu. Zostały przedstawione tragiczne chwile dla Polski, lata kolejnych rozbiorów i lata, które na krótko budziły nadzieje Polaków na wolność, jak chociażby uchwalenie Konstytucji 3-Maja, powstanie kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe. Lekcję historii zintegrowano z lekcją muzyki, na której przypomniano przepiękne pieśni patriotyczne, które ciągle wywołują zadumę i wzruszenie.
     Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu wszystkim się przydała, nie tylko zapewne kończącym w tym roku szkolnym szkołę podstawową uczniom kl.VI, ale zebranym, którzy już może dawno nie zaglądali do podręcznika z historii. Patriotyzm to przede wszystkim miłość do ojczyzny, oddanie i działanie w sposób korzystny dla swojego narodu. Naszą ojczyzną jest Polska i trudno jest być patriotą. W dzisiejszych czasach bardzo dużo tradycji i obyczajów czerpiemy z krajów zachodniej Europy, zapominając o rodzinnych. Aby być prawdziwym patriotą, nie można nigdy zapomnieć o swojej polskości, musimy pamiętać o naszych polskich tradycjach. Będąc w Unii Europejskiej, nie powinniśmy wypierać się naszych zwyczajów, tradycji, lecz popularyzować je przy każdej okazji, a w szczególności w dniu Święta Niepodległości.